Dookoła twórczości Ilse Aichinger

Biuro Literackie, Austriackie Forum Kultury, S. Fischer Stiftung i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na serię spotkań poświęconych książce Ilse Aichinger Mój zielony osioł. Opowiadania, wiersze, słuchowiska.

Ilse Aichinger (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Ilse Aichinger (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Wszyscy zainteresowani pisarstwem tej wybitnej austriackiej autorki będą mieli okazję skonfrontować się z jej twórczością 12, 13 i 14 listopada kolejno w: Warszawie, Łodzi i Krakowie. Finałowe wrocławskie spotkanie przewidziane jest na 5 grudnia.

Mój zielony osioł  to pierwszy tak obszerny zbiór twórczości Aichinger w Polsce, łączący w sobie krótkie formy prozatorskie pochodzące z lat 1949-1964, utwory poetyckie i słuchowiska radiowe. Spotkania będą z kolei niepowtarzalną okazją, by przyjrzeć się książce od podszewki – za sprawą biorących w nich udział redaktorów, tłumaczy, a także osób bliskich autorce.

Gościem wszystkich spotkań będzie Jacek St. Buras – redaktor tomu, ale też tłumacz literatury niemieckiej, krytyk literacki, pisarz, laureat wielu nagród. Drugim gościem warszawskiego wydarzenia będzie tłumacz, poeta, eseista – Jakub Ekier. Wieczór poprowadzi autorka i dziennikarka współpracująca z najważniejszymi literackimi pismami i zasiadająca w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius – Justyna Sobolewska. Spotkanie odbędzie się w Austriackim Forum Kultury przy ul. Zielnej 37.

Po Warszawie przyjdzie kolej na Łódź – tym razem spotkanie odbędzie się w gościnnym literaturze Łódzkim Teatrze Nowym przy ul. Zachodniej 93. O książce opowie pomysłodawczyni wyboru –Sława Lisiecka, na co dzień zajmująca się przekładem niemieckojęzycznej literatury pięknej i filozoficznej. Gospodarzem spotkania będzie Zdzisław Jaskuła – poeta, tłumacz, reżyser, scenarzysta i autor piosenek. Na co dzień dyrektor teatru, w którym odbędzie się spotkanie w ramach cyklu Mała Literacka.

Ostatnie z listopadowych spotkań poświęconych książce odbędzie się w krakowskiej Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej 12. Poza Jackiem St. Burasem będzie uczestniczyć w nim Ryszard Wojnakowski, który podzieli się z publicznością doświadczeniem przekładu poezji Aichinger (to tłumacz wszystkich wierszy wchodzących w skład tomu). Goście odpowiadać będą na pytania krytyczki literackiej i literaturoznawczyni Anny Marchewki.

Wydarzenie podsumowujące cykl przewidziane jest na 5 grudnia i odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim, w sali im. Prof. W. Nehringa przy ul. Plac Nalkiera 15. O Aichinger oraz jej twórczości opowiedzą najbliższe jej osoby – Miriam Eich – córka autorki oraz Monika Schoeller – bliska przyjaciółka a także autorka wyboru i układu książki. Gospodarzem spotkania będzie profesor wrocławskiej germanistyki, specjalizujący się w literaturze austriackiej, Edward Białek.

Wszystkie listopadowe spotkania (z wyjątkiem łódzkiego, które zaplanowano o 19.00) rozpoczynać się będą o godzinie 18.00.

Mój zielony osioł. Opowiadania, wiersze, słuchowiska
Ilse Aichinger
Cykl spotkań odbędzie się w dniach 12-14 listopada 2013 r.
Spotkanie finałowe: 5 grudnia 2013 r.

Dodaj komentarz