• 2013-11-12

Czerwiec 1956 r.

16 listopada na Dużej Scenie Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu odbędzie się premiera Gorączki czerwcowej nocy w reżyserii i scenografii Remigiusza Brzyka.

„Gorączka czerwcowej nocy", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Gorączka czerwcowej nocy", plakat (źródło: mat. prasowe)

Teatr Nowy od słynnych Poznańskich Krzyży dzieli odległość około pięciuset metrów. Kiedy jednak w okresie solidarnościowego karnawału Izabella Cywińska podjęła się realizacji spektaklu Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć, dystans ten uległ znacznemu zmniejszeniu. Czy uda się tej sztuki dokonać raz jeszcze, pół wieku po wydarzeniach czerwcowych i trzy dekady po premierze owej bezprecedensowej teatralnej wizji lokalnej?

Twórcy Gorączki czerwcowej nocy przyjmują to wyzwanie, podejmując  jednocześnie próbę dowiedzenia się, czym dla współczesnego poznaniaka jest czerwcowy bunt 1956 roku i co sprawiło, że w tym statecznym mieście doszło do zrywu ludzi pracy, którzy postanowili walczyć o Boga, za wolność, prawo i chleb.

Opowieść o zmaganiu się z historią w cieniu poznańskiego pomnika okraszona została również refleksją na temat dalszych losów idei Solidarności oraz twórców Oskarżonego, którzy – stawiając sobie za cel poszukiwanie wypartej przez nomenklaturę prawdy i oddanie należnej czci walczącym o wolność – sami zostali wplątani w niebezpieczny wir historii.

Gorączka czerwcowej nocy - Tomasz Śpiewak, Remigiusz Brzyk
Premiera: 16 listopada 2013 roku
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu

Dodaj komentarz