• 2013-11-12

Architektura i dyplomacja

15 listopada Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w ramach festiwalu Warszawa w budowie, zaprasza na projekcję filmu pt. Architektura i dyplomacja.

„Architektura i dyplomacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Architektura i dyplomacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 1991 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Holandii podjęło decyzję o promowaniu narodowej architektury zagranicą. Od tego momentu na całym świecie powstało wiele nowych budynków ambasad zaprojektowanych przez najbardziej uznanych niderlandzkich architektów.

Budynki te nie tylko odznaczały się ciekawymi nawiązaniami do tradycyjnej architektury holenderskiej, ale także reprezentowały nowoczesne podejście kraju w dyplomacji. Międzynarodowi krytycy poświęcili wiele entuzjastycznych recenzji opisując nową misję architektury, a wiele projketów nowych ambasad zostało nagrodzonych. Po dwudziestu latach rząd wstrzymał projekt z przyczyn ekonomicznych i politycznych. 8 kwietnia 2011 roku Minister Spraw Zagranicznych powiedział: Odsuniemy się jak najdalej od tradycyjnego wizerunku ambasad jako budynków z flagą i personelem mówiącym w obcym języku.

Architektura i dyplomacja przedstawia historię czterech najciekawszych ambasad – w Paramaribo (Surinam), czyli pierwszej placówce zrealizowanej w ramach projektu w bardzo trudnych politycznie okolicznościach (Surinam jest byłą kolonią holenderską); w Berlinie – która czterokrotnie przekroczyła przeznaczony pierwotnie budżet i stała się jedną z największych atrakcji turystycznych miasta; w Maputo (Mozambik) zbudowanej w kraju, w którym dopiero skończyła się wojna domowa i Addis Abebie (Etiopia), która silnie odwołuje się do tradycyjnych etiopskich kościołów skalnych.

Warszawa w budowie: Architektura i dyplomacja
15 listopada 2013 r., godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa

Dodaj komentarz