• 2013-11-09

Dilli Dalli na Niedzielnym Poranku we WRO

Centrum Sztuki WRO zaprasza 10 listopada na Niedzielny Poranek Filmowy. Tym razem pokazane będą animacje łotewskie, seria przygód przesympatycznego Dillī Dallī, powstająca w latach 1974–1976 w studiu Telefilm-Riga.

„Dilli Dalli” (źródło: materiały prasowe)

„Dilli Dalli” (źródło: materiały prasowe)

Postać i filmy stworzyła Roze Stiebra, najbardziej znana łotewska twórczyni filmów animowanych. Ukończyła lalkarstwo w Narodowej Akademii Sztuk Teatralnych w Sankt Petersburgu, a następnie, jako reżyserka i animatorka, pracowała dla Telewizji Łotewskiej – najpierw w studio Telefilm-Riga (1966–1987), Rīgas Kinostudija (1987–1990) oraz słynnego Studio Dauka (od 1991).

Wielokrotnie nagradzana za swoje realizacje, m.in. sześć razy otrzymała Nagrodę im. Lielaisa Kristapsa w kategorii najlepszy film animowany.

Będzie to kolejny Niedzielny Poranek Filmowy połączony z rozpoczęciem długofalowego projektu Zielony Labirynt – przestrzennej konstrukcji-instalacji interaktywnej, do współtworzenia której WRO zaprasza całą swoją publiczność. Podczas Poranka można przyłączyć się do akcji opieki nad roślinami i pobrać z WRO sadzonkę wraz z indywidualną Kartą Opiekuna oraz wskazówkami, co dalej. Udział w projekcie jest bezpłatny.

W programie cykl Dillī Dallī:

  • Dillī Dallī w królestwie Prostownicy (1974)

Prostownica prostuje, walcuje i stara się zamknąć zwierzątka, ptaki i kwiaty do klatek. Na szczęście pojawia się Dillī Dallī, by uratować wszystkich i całą tę niezręczną sytuację.

  • Dillī Dallī w parku kotków (1975)

W parku kotków jest bardzo wesoło. Są tam karuzele, cyrk i inne przygody. W parku kotków ponownie Dillī Dallī spotyka Prostownicę. On jest złośliwa i sprytna, ale to nic nie szkodzi, bo Dillī Dallī ponownie jest silniejszy, zwinniejszy i mądrzejszy.

  • Dillī Dallī w ogrodzie słońca (1976)

W kwitnącym ogrodzie pełnym słońca Dillī Dallī spotka niecierpiącego wszystkiego, a szczególnie tego co piękne i dźwięczne, Prostownicę…

Dilli Dalli, cyrk i Prostownica | Zielony Labirynt
10 listopada 2013 roku, godz. 12.30
Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu

Dodaj komentarz