• 2013-11-09

Filharmonia Bałtycka: w kręgu Lutosławskiego

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na wydarzenia związane z obchodami Roku Lutosławskiego, które będą miały miejsce między 14 a 26 listopada.

Witold Lutosławski, fot. J. Multarzyński (źródło: materiały prasowe)

Witold Lutosławski, fot. J. Multarzyński (źródło: materiały prasowe)

Cykl obchodów rozpocznie się od spotkania studentów gdańskiej Akademii Muzycznej z Jacqueline Fontyn, wybitną współczesną belgijską kompozytorką i pianistką, przyjaciółką Lutosławskiego, której utwór pojawi się w repertuarze pierwszego z koncertów poświęconych mistrzowi.

Pierwszym z wydarzeń, skierowanych do szerszej publiczności, będzie koncert symfoniczny 15 listopada, inaugurujący równocześnie Gdańską Jesień Pianistyczną z udziałem Bogdana Kułakowskiego przy fortepianie. Znakomitą Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi Paweł Przytocki. Wydarzenie uświetni projekcja filmu dokumentalnego Między dźwiękiem a ciszą – Wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim.

Koncertem kończącym szereg wydarzeń artystycznych, związanych z obchodami 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego, skierowanych do dorosłych melomanów będzie widowisko zaplanowane na 22 listopada w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Przy fortepianie zasiądzie należąca do czołówki polskich pianistów – Beata Bilińska. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi I Dyrygent PFB – Massimiliano Caldi.

Koncert poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego Lutosławski wg Ojca Karola w reżyserii Aleksandry Osadowskiej-Padlewskiej.

Koncertom towarzyszyć będzie także wystawa biograficzna, poświęcona kompozytorowi, którą będzie można oglądać już od połowy listopada w Foyer Filharmonii.

Organizatorzy obchodów Roku Lutosławskiego nie zapomnieli także o najmłodszych słuchaczach. Podczas koncertów edukacyjnych, odbywających się 25 i 26 listopada, mali melomani będą mogli wysłuchać m.in. wierszy Juliana Tuwima z muzyką Witolda Lutosławskiego. Koncerty edukacyjne będą odbywały się dwukrotnie w ciągu jednego dnia: o godz. 9:00 i 11:15.

Większość wydarzeń organizowanych pod hasłem W kręgu Lutosławskiego będzie odbywała się w Filharmonii na gdańskiej Ołowiance.

 W kręgu Lutosławskiego
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Od 14 do 26 listopada 2013 r. 

Dodaj komentarz