• 2013-11-09

Surrealistyczna i barokowa Bielska Jesień 2013 – znamy wyniki

8 listopada w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej ogłoszono wyniki 41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013. Grand Prix jury jednogłośnie przyznało Ewie Juszkiewicz za dwa stylizowane portrety: Girl in Blue oraz Bez tytułu / według Rogiera van der Weydena.

Grand Prix, Ewa Juszkiewicz, „Girl in Blue”, fot. Jacek Rojkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grand Prix, Ewa Juszkiewicz, „Girl in Blue”, fot. Jacek Rojkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Juszkiewicz, urodzona w Gdańsku młoda artystka studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uzyskując dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego w 2009 roku. Jej prace już na poprzednim bielskim biennale w 2011 roku zwróciły uwagę krytyków i widzów, zaś portret Grzeczna uczennica uzyskał wyróżnienie redakcji Art & Business. Tym razem swoje wyróżnienie przyznała Ewie Juszkiewicz redakcja wrocławskiego Pisma Artystycznego Format.

Ewa Juszkiewicz maluje monumentalne postaci, które jakby pochodzą z muzealnych zbiorów, ale głowy portretowanych na nas nie patrzą. Nie mają oczu, a w ich miejsce pojawia się monstrualny grzyb lub starannie upięta draperia. Styk tych dwóch kontrastowych światów: figury i głowy / nie głowy powoduje stworzenie galerii postaci według własnych reguł. Jest w nich coś niezwykle intrygującego i majestatycznego. Powrót do źródeł z dość zaskakującym efektem wizualnym i malarskim jednocześnie.

– określa Anna Nawrot, zasiadająca w jury konkursu.

Ewę Juszkiewicz interesują przedstawienia kobiecej postaci w malarstwie na przestrzeni wieków, nurtują ją osadzone w historii sztuki kulturowe i społeczne schematy dotyczące kobiecych wizerunków.

W moich najnowszych obrazach bazuję na znanych z tradycji malarskiej dziełach portretowych i dokonuję ich reinterpretacji. Przetwarzając już istniejące obrazy, generuję nowe wizerunki i sytuacje. Chcę je opisać własnym językiem. Zależy mi na zbudowaniu dalszych dróg interpretacji, dodaniu kolejnej warstwy znaczeniowej.

– mówi laureatka Grand Prix.

II Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (20 tys. zł) otrzymała także gdańszczanka, Ewa Skaper, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom w 1980 roku). Nagrodzono jej dwa obrazy: Gloria w Fabryce Misiów i Gloria nie boi się krwi.
III Nagroda Prezydenta Bielska-Białej (5 tys. zł) przypadła Konradowi Maciejewiczowi z Warszawy za zestaw trzech prac w technice kolażu z cyklu Afrodit.
Laureatami czterech wyróżnień regulaminowych (po 2 tys. zł) zostali: Bartosz Kokosiński, Karolina Komorowska, Remigiusz Suda i Marcin Zawicki.

41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013
Wernisaż i werdykt jury: 8 listopada 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 29 grudnia 2013 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz