• 2013-11-08

Premiera Siły przyzwyczajenia

Premiera groteskowo-komediowej opowieści Thomasa Bernharda w reżyserii Remigiusza Brzyka odbędzie się 8 listopada w Krakowskim Teatrze Scena STU.

Krakowski Teatr Scena STU, logo (źródło: mat. prasowe)

Krakowski Teatr Scena STU, logo (źródło: mat. prasowe)

Spektakl Siła przyzwyczajenia stanowi studium toksycznych relacji, w którym każdy członek zespołu jest niezbędnym elementem podtrzymującym cyrkową piramidę. Bohaterowie nie mają siły wyzwolić się z patologicznej relacji. Co stanowi siłę, która ich spaja? Czy sztuka to wartość najwyższa, dla której warto ponieść każdą ofiarę, czy bycie artystą to przekleństwo, czy błogosławieństwo? I kiedy można orzec, że dzieło osiągnęło doskonałość?

Thomas Bernhard uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury niemieckojęzycznej, może z wyjątkiem rodzimej Austrii, która ma go za ptaka kalającego swoje gniazdo. Proces o zniesławienie wytoczony przez jednego z przyjaciół i niekończące się skandale zaowocowały zakazem publikowania własnych dzieł w Austrii do 2059 roku. Jego ostatnią wolą było zaprzestanie wystawiania jego sztuk na terenie Austrii.

Siła przyzwyczajenia:

Występują: Krzysztof Globisz, Wojciech Leonowicz, Michał Majnicz, Krzysztof Pluskota, Alicja Kowalczyk /Angelika Śmiałek
Przekład: Monika Muskała
Reżyseria: Remigiusz Brzyk
Scenografia: Justyna Łagowska

Premiera: 8 listopada 2013 roku
Krakowski Teatr Scena Stu, Aleja Zygmunta Krasińskiego 16–18

Dodaj komentarz