• 2013-11-08

Oskar Dawicki proponuje pozostać w domu

Od 15 listopada w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można oglądać wystawę prac Oskara Dawickiego pt. O dwie prace za mało.

Oskar Dawicki, „Gimnastyka profana”, 2013, tusz pigmentowy na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oskar Dawicki, „Gimnastyka profana”, 2013, tusz pigmentowy na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Oskara Dawickiego O dwie prace za mało w Galerii Arsenał w Białymstoku jest trzecią prezentacją związaną z filmem Performer. To pełnometrażowy film fabularny, którego premiera jeszcze nie nastąpiła, stanowiący – tak jak biograficzna powieść W połowie puste – część kreacji Dawickiego.

Dawicki gra w nim samego siebie: artystę, performera, twórcę dzieła totalnego, w którym sztuka i życie zlewają się w jedno. Ulotność sukcesu i kryjąca się za nią śmieszność, męczące przeczucie klęski, trup ukryty pod czerwonym dywanem, spłowiały blichtr – to komunikat na temat kondycji artysty, jaki przekazuje nam Dawicki, Stańczyk robiący gest Rejtana.

Z prześmiewczym poczuciem humoru, ocierając się o absurd, analizuje swoje atuty i słabości. Ironizuje na temat żenady i zarazem niebezpiecznie się do niej zbliża. Tak jak w samospełniającej się przepowiedni, porażka wydaje się nieunikniona. W klipie reklamującym wystawę O jedną pracę za mało w Galerii Raster Dawicki sugerował publiczności pozostanie w domu. Po co przychodzić do galerii, skoro i tak nie ma w niej tej pracy? Zdawałoby się, że gorzej już być nie może… Ależ może, jak mówią optymiści.

Oskar Dawicki (ur. 1971) jest z wykształcenia malarzem, ale już w trakcie studiów na Wydziale Sztuk Plastycznych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu zainteresował się sztuką performance, której pozostał wierny przez kolejne lata, by po roku 2000 rozszerzyć pole swego działania o prace wideo, fotografie, dokumentacje, a w końcu również obiekty i instalacje. Wszystkie prace mają postkonceptualny charakterze i utrzymane są w lekko groteskowej, ironicznej, a nawet absurdalnej aurze. Dawicki łączy w swojej sztuce romantyczno-tragiczny komponent, silnie nasycony własnymi rozterkami egzystencjalnymi z poetyką i krytycznym wymiarem sztuki konceptualnej.

Oskar Dawicki, O dwie prace za mało
Wernisaż: 15 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 grudnia 2013 roku
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz