Najbrzydszy kraj świata. Polska?

15 listopada o godz. 18.00 wrocławska Galeria Domar w ramach cyklu POP – Projektanci o projektowaniu zaprasza na spotkanie z Filipem Springerem oraz inaugurację Pop-up Gallery.

Filip Springer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Springer (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) w Polsce jest brzydko i wszystko wskazuje na to, że wkrótce będzie jeszcze brzydziej. Tak, szczęśliwego zakończenia tutaj nie widać

– Filip Springer, Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni.

Co to jest ład przestrzenny? Czy istnieje w Polsce i … dlaczego nie?
Planowanie czy chaos – co zwycięża w polskiej przestrzeni publicznej?
Czym jest pasteloza? Czy można jej uniknąć?
Czy jest możliwe mądre projektowanie przestrzeni publicznej?
Jaka jest nasza rola w kształtowaniu przestrzeni?

Skoro nie mamy szans na naprawienie naszej przestrzeni publicznej, to może należy iść w ekstremum? W Polskę jeszcze brzydszą, bardziej koślawą i schizofreniczną? (…) zróbmy z naszego kraju prawdziwą atrakcję turystyczną pod tytułem Najbrzydszy kraj świata.

Krzysztof Varga, komentarz do Wanny z kolumnadą

O egipskiej piramidzie na Śląsku, Partenonie w Jelonkach, weneckim pałacu pod Warszawą, o nowo zbudowanych domach i pałacach w stylu polskiego eklektyzmu, gdzie nic do siebie nie pasuje, ale za to jest mega wypas, o osiedlach o obiecujących nazwach, które w rzeczywistości są miejscami wygnania, o wielkich reklamowych szmatach zasłaniających budynki posłuchamy i podyskutujemy z Filipem Springerem, autorem książki Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni.

Filip Springer (ur. 1982) – z wykształcenia archeolog, z zawodu i pasji reporter i fotograf, publikujący w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracujący z Tygodnikiem Polityka. Autor książek reporterskich Miedzianka. Historia znikania (wyd. Czarne 2011), Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u (wyd. Karakter 2012), Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni (wyd. Czarne 2013) oraz reportażu biograficznego Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach (wyd. Karakter 2013). Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Więcej w rozmowie z Filipem Springerem dla Magazynu O.pl

Projektanci o Projektowaniu: Filip Springer
15 listopada 2013 r., godzina 18.00
Galeria Wnętrz Domar, Pop-up Gallery
Wrocław

Dodaj komentarz