• 2013-11-08

Miastoprojekcje w IKM Gdańsk

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku i Against Gravity zapraszają na Miastoprojekcje – nowy cykl filmowo-dyskusyjny, którego głównym bohaterem będzie miasto.

„Detropia”, reż. Heidi Ewing, Rachel Grady (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Detropia”, reż. Heidi Ewing, Rachel Grady (źródło: materiały prasowe organizatora)

6 listopada o godz. 19.00 cykl projekcji i dyskusji wokół filmów zainicjował pokaz filmu Tajemnica Sagrady Stefana Haupta. Gośćmi spotkania byli: doktor Hubert Bilewicz – wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego oraz Artur Liebhart – szef dystrybutora filmowego Against Gravity, organizatora Planete+ Doc Film Festival.

Miastoprojekcje to nowy cykl projekcji filmowych poprzedzonych krótkimi prelekcjami, a zwieńczonych dyskusją z widzami i zaproszonym gościem.

Miasto jako główny motyw i miasto jako tło filmów. Portrety miast; filmowe apologie i epitafia miejskie. Miejskie mitologie, miejska codzienność i miejskie dramaty. Miasta realne, miasta wirtualne; zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów; miasta jako pretekst
spojrzenia i przedmiot oglądu

– tak opisuje cykl Hubert Bilewicz, gospodarz spotkań.

Miastoprojekcje wpisują się w nurt działań Instytutu Kultury Miejskiej, dotyczących inicjowania dyskusji o zmianach we współczesnych miastach, o funkcjach przestrzeni publicznych, aktywizacji mieszkańców do odpowiedzialności za kształtowanie tych zmian. Zapowiedzią cyklu był pokaz filmu Ludzki wymiar Andreasa M. Dalsgaarda, kończący akcję Targ o Węglowy, w trakcie której IKM zapraszał do wyrażania opinii, udziału w aktywnościach oraz zabrania głosu w debacie wokół Targu Węglowego w Gdańsku.

W kolejnych odsłonach Miastoprojekcji m.in.: Dwugłowy smok, Zurbanizowani, Megamiasta, Detropia oraz Syndrom wenecki.

Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu
Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Współkurator ostatniej edycji festiwalu sztuk wizualnych Alternativa w Gdańsku.

Miastoprojekcje
Od 6 listopada 2013 r.
Instytut Kultury Miejskiej
Gdańsk

Dodaj komentarz