• 2013-11-08

Emocje w odbiorze obrazu – Love Hotel na Biennale Fotografii

Od 16 listopada w Galerii Ego w Poznaniu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Love Hotel, która odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Biennale Fotografii.

Dorota Kozieradzka, „Ciężarna”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Kozieradzka, „Ciężarna”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncepcja 8. Biennale Fotografii zakłada między innymi próbę odpowiedzi na pytanie, czym jest pasja w sztuce fotografii?, a więc poddanie analizie takich uczuć, jak fascynacja, namiętność, a nawet miłość do wykonywanego zadania – zawodu (fotografowania), ale w dużo szerszym ujęciu, rozciągającym się na takie rejony, jak: kolekcjonowanie, zbieranie, klasyfikowanie etc.

Korzystając z powyższego założenia, Galeria Ego prezentuje wystawę opartą na doświadczaniu emocji w odbiorze obrazu, ale niekoniecznie w ustalonym jednokierunkowym szyku (od artysty do widza).

Ciekawi nas odwrócenie relacji tak, by odbiorca sam wykreował swój obraz (w oparciu o impuls płynący z wybranych przez kuratorów fotografii) na bazie prywatnych doświadczeń i oczekiwań. W każdym z nas drzemie głęboko skrywana tęsknota za doświadczaniem czegoś niezwykłego i ekscytującego, najlepiej przy zagwarantowaniu bezpiecznej odległości i anonimowości (tudzież z możliwością dyskretnego wycofania się w dowolnym momencie). Niejednokrotnie potrzeba ta wiąże się z przekroczeniem przez obserwatora ściśle wytyczonej przez społeczne normy granicy. W sferze związanych z tym odczuć plasuje się czynność zwana potocznie podglądaniem.

Doświadczenie voyeryzmu może nie tylko zaspokoić ciekawość podmiotu odnośnie tego co dzieje się, gdy go nie widać, ale przede wszystkim może sprawić i zapewne sprawia perwersyjną przyjemność. Podglądając czyjeś zachowanie przy założeniu, że to, co zobaczymy, będzie niesamowite (a zarazem podniecające dla naszych zmysłów), możemy doznać totalnego zaskoczenia. Dla przykładu, bohater filmu Davida Lyncha Blue Velvet, śledząc tajemniczą szansonistkę Dorothy, doznaje szoku, gdy staje się ukrytym świadkiem jej intymnych schadzek z gangsterem Frankiem. To, co widzi podglądacz, ociera się nie tyle o perwersyjną erotykę, ale o kiczowaty humor. Czasami z kolei, jak w obrazie Sofii Coppoli Między słowami, trudno uchwycić i nazwać relację, której rozwój śledzimy u bohaterów filmu.

Sięgając po takie rejony, jak nieoczywistość, tajemniczość, ale i humor zostanie zaprezentowana wystawa pod tytułem zapożyczonym z tryptyku Szymona Rogińskiego – Love Hotel.

Artyści: Mikołaj Długosz, Dorota Kozieradzka, Magda Krajewska, Jerzy Lewczyński, Katarzyna Majak, Maciej Osika, Ewelina Piguła, Wojciech Prażmowski, Anna Senkara, Szymon Rogiński, Wojciech Wieteska, Alicja Żebrowska

Love Hotel
W ramach 8. Biennale Fotografii
Wernisaż: 16 listopada 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 15 grudnia 2013 roku
Galeria Ego, ul. Wyspiańskiego 41/3
Poznań

Dodaj komentarz