• 2013-11-08

Kręgi – serbski kandydat do Oscara

29 listopada polską premierę będzie mieć film Srdana Golubovica pt. Kręgi – kandydat Serbii do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

„Kręgi”, reż. Srdan Golubovic (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kręgi”, reż. Srdan Golubovic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Serbia to ścieranie się starego i nowego porządku, tradycji i nowoczesności, traumatycznej historii, wojen, etnicznych podziałów ale i współczesności, gospodarki rynkowej, zmiany mentalności, stylów życia. Nowe kino chorwackie doskonale tę transformację przybliża. Filmowcy serbscy jeszcze kilka lat temu kręcili niemal wyłącznie kino wojenne. Dziś niemal wszyscy chcą o wojnie zapomnieć. Powstają komedie obyczajowe, satyryczne, romantyczne w większości koprodukcje chorwacko-serbsko-słoweńsko-bośniackie

Jeden film z tej grupy wyraźnie odstaje i jest to obraz najnowszy, prezentowany na tegorocznym Berlinale. To Kręgi Srdana Golubovica. Golubovic, który wcześniej zachwycił międzynarodową publiczność filmem Sto na Sto pokazał w Kręgach, że ucieczka od okrucieństw wojny i przeszłości nie została przepracowana, że nie da się nawet po latach wejść w tak zwane normalne życie. To oparta częściowo na faktach historia serbskiego żołnierza, który w 1993 roku stracił życie ratując Muzułmanina i o tym, jak to wydarzenie wciąż wpływa na życie innych.

Bośnia, 1993. Centrum serbskiego miasteczka, rynek wypełniony stolikami. W mieście panuje spokój, jednak tylko pozorny. Widok snujących się po ulicach żołnierzy powoduje, że w powietrzu czuć nieomal namacalne napięcie.
Jeden z serbskich żołnierzy, Marko, siedzi z kolegami przy kawiarnianym stoliku. Na jego oczach trzech mężczyzn, również noszących wojskowe mundury, atakuje Harisa, muzułmańskiego cywila. Marko interweniuje. Ratuje Harisowi życie, sam jednak zostaje pobity na śmierć.
Piętnaście lat później. Ojciec Marka podejmie pracę niedaleko miasteczka, przy renowacji kościoła. Syn jednego z morderców poprosi go o pracę.
Przyjaciel Marka zostanie kardiochirurgiem. Pewnego dnia na jego oddział trafi ten, który wydał rozkaz zabicia Marka.
Haris zrobi wszystko, by pomóc Nadze, byłej dziewczynie Marka.
Czy ojciec jest w stanie wybaczyć śmierć syna? Czy morderca po latach poczuje żal? Jaką cenę jest w stanie zapłacić Haris, by wyrównać rachunki sprzed lat?

Kręgi
Reżyseria: Srdan Golubovic
Obsada: Aleksandar Bercek, Leon Lucev, Nebojsa Glogovac
Dystrybucja: Cinemania
W kinach od 29 listopada 2013 r.

Dodaj komentarz