• 2013-11-08

Kolekcja Hermansdorferów otwiera swe zbiory

Od 26 listopada w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pt. Kolekcja Hermansdorferów. Ekspozycja odbędzie się w ramach cyklu Artyści i mecenasi Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Dar oraz depozyt rodziny Hermansdorferów.

Jan Lebenstein, „Figura”, 1967 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Lebenstein, „Figura”, 1967 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Fijałkowskiego, Władysława Hasiora, Natalii Lach-Lachowicz, Jana Lebensteina, Zbigniewa Makowskiego, Jerzego Nowosielskiego i kilkudziesięciu innych polskich artystów współczesnych można będzie oglądać na tej wystawie. To wybór dzieł z liczącej ponad 300 eksponatów kolekcji rodziny Hermansdorferów.

Obrazy i kilimy były własnością mojej babci Heleny z Urbańskich Szymańskiej – osoby o szerokich zainteresowaniach humanistycznych, miłośniczki romantycznej literatury pięknej. Atmosfera domu, wpływ babci zadecydowały zapewne o wyborze przeze mnie kierunku studiów, a pozyskiwanie dzieł sztuki i otaczanie się nimi traktowałem jako oczywistą oczywistość . Pierwszy obraz Mariusz Hermansdorfer otrzymał w 1964 roku jako nagrodę w konkursie na recenzję z Wystawy Ziem Odzyskanych. Był to Jeździec w czarnej kurtce Eugeniusza Gepperta, współzałożyciela Szkoły Wrocławskiej.

Pierwszym artystą spoza Wrocławia, którego prace wzbogaciły zbiory Mariusza Hermansdorfera był Zbigniew Makowski. Artysta uwielbia dokumentować każde spotkanie, z którego jest zadowolony, podarowaniem własnej pracy. Jego artystyczne listy i przesyłane życzenia są także dziełami sztuki. Również przyjaźń z innymi artystami owocowała otrzymaniem cennych dzieł. Tak było w przypadku Jana Lebensteina, Jerzego Tchórzewskiego, Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego i wielu innych. Decyzja o tym, że uzyskane w formie darów dzieła sztuki zostaną przekazane do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, została podjęta dość dawno temu.

Kolekcja Hermansdorferów
Wystawa z cyklu Artyści i mecenasi Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Dar oraz depozyt rodziny Hermansdorferów
Od 26 listopada 2013 roku do 19 stycznia 2014 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz