• 2013-11-08

Józef Hałas prosto z kolekcji Jacka Łozowskiego

Od 23 listopada w mia Art Gallery we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pt. HAŁAS 2013. Prace najnowsze i Kolekcja Sztuki Jacka Łozowskiego, w ramach której zostaną zaprezentowane dzieła: akryle, oleje i gwasze Józefa Hałasa oraz prace znajdujące się w kolekcji sztuki współczesnej Jacka Łozowskiego, tworzonej od dziesięcioleci.

Józef Hałas; z serii piony skosy: „Pion duży”; 2013; płótno, akryl, olej; 200 x 200 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Hałas; z serii piony skosy: „Pion duży”; 2013; płótno, akryl, olej; 200 x 200 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ma być prezentacją nie tylko samego autora i jego dzieł – artysty i jego twórczej postawy. Ma być też okazją do rozpoczęcia cyklu prezentacji kolekcji sztuki, tworzonej z pasją od lat przez wrocławskiego przedsiębiorcy i kolekcjonera. Dlatego towarzyszyć jej będą spotkania, wykłady i warsztaty w których wezmą udział zarówno sam Józef Hałas, jak też kolekcjoner Jacek Łozowski oraz zaproszeni goście.

W artystycznej drodze Hałasa godna uwagi jest jego uważna determinacja w przetwarzaniu świata w abstrakcyjne skróty i symbole, mierzone strukturą i kolorem jego dzieł. 86-letni Hałas w naturalny i świeży sposób JEST malarzem, który potrafi pochylić się nad drobiną i szukać nowych znaczeń. Podąża za swoją maksymą …wybieraj to, co już dawno wybrało Ciebie…. Jego konsekwentne malarstwo buduje jego wartość jako twórcy obecnego na rynku sztuki od ponad 50 lat.

Józef Hałas – malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, członek Grupy Wrocławskiej. Pracuje na abstrakcyjnych formach malarskich, tworząc pejzaże oraz obrazując pojęcia. Pisze o życiu, sztuce i naturze świata (m.in. książka Poradnik dla asystenta). Inspiruje się ludowością i naturą. Mistrz koloru i struktury malarskiej. Jego prace są w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i wielu prywatnych kolekcjach (m.in. w kolekcji Łozowskiego).

Jacek Łozowski – przedsiębiorca i deweloper, filantrop i kolekcjoner z Wrocławia. Odznaczony nagrodą Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Zasłużony dla Wrocławia. Od dzieciństwa związany z kolekcjonowaniem sztuki polskiej, znawca i pasjonat, żywo zainteresowany sztuką, jako wyjątkową formą autorozwoju.

HAŁAS 2013. Prace najnowsze i Kolekcja Sztuki Jacka Łozowskiego
Wernisaż: 23 listopada 2013 roku, godz. 12.00
Wystawa potrwa do 22 grudnia 2013 roku
mia Art Gallery, ul. Czysta 4 (parter Galerii na Czystej)
Wrocław

Dodaj komentarz