Punkt Krytyczny wokół książki artystycznej w Polsce

KN SHS UJ i AICA Sekcja Polska zapraszają na spotkanie pt. Handluj z  tym – książka artystyczna w Polsce, które odbędzie się 7 listopada w krakowskiej Galerii Pauza. Wydarzenie będące częścią projektu Kongres Kraków odbędzie się w ramach cyklu Punkt Krytyczny.

Spotkanie „Handluj z tym – książka artystyczna w Polsce”, Galeria Pauza w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie „Handluj z tym – książka artystyczna w Polsce”, Galeria Pauza w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tym razem spotkanie będzie poświęcone książce artystycznej w Polsce – od etapu koncepcji, poprzez projekt, wydanie aż po jej sprzedaż. Punkt Krytyczny, tym razem z formie panelu dyskusyjnego, ponownie gościć będzie między innymi dr Tomasza Bierkowskiego, projektanta, wykładowcę ASP w Katowicach, który w maju w Krakowie postulował potraktowanie katalogów wystaw oraz książki artystycznej jako źródeł i publikacji naukowych. Czwartkowy Punkt ma pokazać, że książka naukowa także może być artystyczna.

Publikacje takie, często wydawane są możliwie niskim kosztem, ten jednak nie musi pociągać za sobą marnej jakości i słabego projektu.  Zaproszone wydawnictwa – Karakter, Czytelnia Sztuki, DodoEditor, a ostatnio nawet PWN, kładą nacisk na stronę wizualną. Projektują, drukują i wydają zarówno publikacje poświęcone sztuce, architekturze, wycyzelowane photobooki i katalogi w niewielkich, numerowanych nakładach, jak i książki stricte naukowe. Pomimo wielu wielbicieli, łącząc dobry design z niewątpliwie wysokim poziomem merytorycznymi dobra książka wciąż jest niszowa.

Zaproszeni goście dyskutować będą zarówno o procesie powstawania książki, jak i o książce w Polsce – rynku photobooków, publikacji artystycznych i naukowych, miejscu projektanta i najlepszych polskich książkach. Chcemy zwrócić uwagę na praktyki self-publishingowe, kojarzące się przede wszystkim z książkami fotograficznymi, zupełnie jednak nieobecne w nauce. Pokażemy, że poważne traktowanie nienaukowych aspektów publikacji naukowej może nieść ze sobą wymierne korzyści – marketingowe oraz funkcjonalne jak i wiele satysfakcji.

W panelu wezmą udział:

  • Tomasz Bierkowski, wykładowca ASP w Katowicach, członek Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)
  • Jagoda Dąbrowska, Drukrania Empresse
  • Przemysław Dębowski, Wydawnictwo Karakter
  • Zuzanna Łazarewicz,wydawnictwo DodoEditor
  • Wojciech Nowicki, krytyk fotografii, kurator, publicysta, współzałożyciel Fundacja Imago Mundi”. Na spotkaniu reprezentować będzie wydawnictwo/galerię Czytelnia Sztukiz Gliwic oraz Fundacja Sztuk Wizualnych.
  • Paweł Starzec, wydawnictwo Paper Beats Rock
  • Kuba Sowiński, magazyn 2+3D
  • Piotr Synowiec, Digital System, dystrybutor maszyn drukarskich
  • Mateusz Twardoch, Księgarnia Artystyczna Bookoff

Spotkanie poprowadzi, dr hab. Andrzej Szczerski – prezes AICA Polska i wiceprezydent AICA International, wykładowca Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Handluj z tym – książka artystyczna w Polsce
Spotkanie odbędzie się 7 listopada 2013 roku o godzinie 18.00
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5 (II p.)
Kraków

Dodaj komentarz