• 2013-11-07

Different Ages, Different Voices: Polish Women in Film

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Polish Filmmakers NYC oraz PISF zapraszają od 21 do 24 listopada do Tribeca Film Center w Nowym Jorku na przegląd pt. Different Ages, Different Voices: Polish Women in Film.

Kadr z filmu „Bejbi blues”, reż. Katarzyna Rosłaniec (źródło: materiały prasowe organizatora. Dzięki uprzejmości dystrybutora)

Kadr z filmu „Bejbi blues”, reż. Katarzyna Rosłaniec (źródło: materiały prasowe organizatora. Dzięki uprzejmości dystrybutora)

W dniach od 21 do 24 listopada Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Polish Filmmakers NYC oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają do Tribeca Film Center w Nowym Jorku na przegląd najnowszych polskich fabuł i krótkometrażowych produkcji poświęconych kobietom w filmie lub przez nie realizowanych.

Idea tego przeglądu polega na przybliżeniu amerykańskiemu widzowi wielości i różnorodności kobiecych głosów obecnych w polskim kinie ostatnich lat, a także na włączenie ich w kontekst wcześniejszych dzieł, które ukazywały doświadczenie Polek w latach PRL’u.

Krótkometrażowe dokumenty Krzysztofa Kieślowskiego i Marcela Łozińskiego, a także wybitny wczesny film Agnieszki Holland Kobieta samotna, będą towarzyszyć najnowszym filmom polskich reżyserek, takich jak właśnie Katarzyna Rosłaniec, Małgośka Szumowska i Radka Franczak. Filmy te poruszają szerokie spektrum tematyczne: od zjawiska ciąż wśród nastolatek, poprzez skrywany homoseksualizm, aż po zderzenie tradycji religijnych z nowoczesnością.

Otwarcie przeglądu odbędzie się 21 listopada zamkniętym pokazem filmu Bejbi blues Katarzyny Rosłaniec w nowojorskim Museum of Modern Art. Nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem i nagrodą dla Najlepszego Filmu sekcji Generation 14+ na festiwalu w Berlinie, prowokujący i pełen życia film Kasi Rosłaniec opowiada historię nastoletnich rodziców i ich niedojrzałego podejścia do wychowywania dziecka. Film prezentuje świeże spojrzenie na wielkomiejską polską młodzież i zarazem stanowi komentarz na temat zjawiska zbyt wczesnego macierzyństwa wśród nastolatek.

Spotkania Q&A towarzyszące pokazom odbywać się będą w języku polskim z symultanicznym tłumaczeniem na język angielski.

Organizatorami przeglądu są Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Polish Filmmakers NYC oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Different Ages, Different Voices: Polish Women in Film
21-24 listopada 2013 r.
Tribeca Film Center
Nowy Jork

Dodaj komentarz