• 2013-11-07

Sukces Naszej klasy w Sztokholmie

Nasza klasa Tadeusza Słobodzianka, w reżyserii Natalie Ringler, została doceniona również w sztokholmskim Teater Galeasen.

„Nasza klasa", fot. Cato Lein, projekt - Jan Larsson (źródło: mat. prasowe - Instytut Polski w Sztokholmie)

„Nasza klasa", fot. Cato Lein, projekt - Jan Larsson (źródło: mat. prasowe - Instytut Polski w Sztokholmie)

(…) sztuka wchodzi prosto w szwedzką współczesność, w której dyskryminacja ze względu na przynależność do różnych grup jest teraz tak obecna, a strach przed tym, co obce rośnie w siłę. – Stefan Eklund, Borås Tidning

Już po kilku dniach po premierze Naszej klasy wyprzedano z góry bilety na wszystkie spektakle. Przestawienie grane jest od 27 września do 2 grudnia. Galeasen, w którym wystawiany jest spektakl, to niewielki teatr niezależny, jednak bardzo znaczący na teatralnej mapie Szwecji, przeżywał podobne oblężenie ostatni raz w roku 2004, gdy po dwóch tygodniach grania Dramatów Księżniczek, Elfriede Jelinek otrzymała Nagrodę Nobla – wspomina dyrektor teatru, Sophia Artin.

Wychodzę z teatru wstrząśnięta. W wiadomościach zdają relację z kolejnych wyborów uwieńczonych zwycięstwem ekstremalnej prawicy, tym razem w Austrii. Mamy bardzo krótką pamięć. – Anna Håkansson, Expressen

Sukces Naszej klasy odegrał również sporą rolę podczas głośnej debaty na łamach dziennika Svenska Dagbladet na temat kontrowersyjnych zmian w przepisach o ubieganiu się o dotacje z Urzędu Miasta przez sztokholmskie teatry niezależne. Sophia Artin opisała w artykule jak nowe przepisy uniemożliwiają przedłużenie okresu grania Naszej Klasy, którą z powodzeniem można by pokazywać jeszcze całą wiosnę 2014.

7 listopada odbędzie się w Sztokholmie rozmowa na temat roli spektaklu Nasza klasa w szwedzkim kontekście z udziałem Tadeusza Słobodzianka oraz Johana Hiltona, Elisabeth Åsbrink i Stefana Ingvarssona. Organizatorem jest Instytut Polski oraz Teater Galeasen.

Nasza klasa Tadeusza Słobodzianka, reż. Natalie Ringler – Teatr Galeasen, Sztokholm

Dodaj komentarz