• 2013-11-07

Kamerdyner w grudniu na ekranach

6 grudnia na ekrany polskich kin wejdzie Kamerdyner Lee Danielsa, uchodzący za jednego z najpoważniejszych kandydatów do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

„Kamerdyner”, reż. Lee Daniels (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kamerdyner”, reż. Lee Daniels (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwukrotnie nominowany do Oscara reżyser i producent Lee Daniels (Hej, Skarbie, Czekając na wyrok) przedstawia opartą na prawdziwych wydarzeniach historię Cecila Gainesa (laureat Oscara i Złotego Globu – Forest Whitaker), który w latach 1957-1986 był kamerdynerem siedmiu kolejnych prezydentów Ameryki. Film, porównywany przez zagranicznych krytyków do przeboju Jak zostać królem, już teraz uchodzi z jednego faworytów Nagród Akademii, zaś grająca żonę tytułowego bohatera Oprah Winfrey typowana jest jako jedna z najmocniejszych kandydatek do Oscara. Danielsowi udało się zgromadzić prawdziwie imponującą obsadę, w której, poza Whitakerem, znalazło się pięciu innych zdobywców Oscara – Robin Williams, Jena Fonda, Vanessa Redgrave, Cuba Gooding Jr i Melissa Leo, wspieranych przez takie osobowości świata show-biznesu, jak: Lenny Kravitz, Mariah Carey i nominowana do Oscara oraz Złotego Globu Oprah Winfrey. Kamerdyner przez blisko miesiąc był numerem jeden box office’u w USA, zwracając koszty produkcji już pierwszym tygodniu wyświetlania, a teraz bije rekordy frekwencji w kolejnych krajach europejskich.

W 1926 roku młody Cecil opuszcza skonfliktowane na tle rasowym południe USA, szukając szansy na lepsze życie. Wkrótce otrzyma niezwykły dar od losu. Zostanie kamerdynerem w Białym Domu, stając się naocznym świadkiem wydarzeń, które na zawsze zmienią oblicze współczesnego świata. Gdy kolejni prezydenci USA zmagają się ze skutkami zabójstwa Johna F. Kennedy’ego, Martina Luthera Kinga i kontrowersjami narosłymi wokół wojny w Wietnamie i afery Watergate, Cecil – wpierany przez kochającą żonę Glorię (Oprah Winfrey) – musi podjąć trudną walkę o dobro i szczęście rodziny, któremu na drodze stanie jego własne, bezgraniczne oddanie pracy.

Kamerdyner
Reżyseria: Lee Daniels
Obsada: Forest Whitaker, Vanessa Redgrave, Cuba Gooding Jr, Robin Williams, John Cusack, Melissa Leo, Jane Fonda, Liev Schreiber, Lenny Kravitz, Oprah Winfrey
Dystrybucja: Kino Świat
W kinach od 6 grudnia 2013 r.

Dodaj komentarz