• 2013-11-07

Fortepian i polityka

Dom Spotkań z Historią w Warszawie, zaprasza 9 oraz 11 listopada na cykl wydarzeń związanych z rocznicą urodzin Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego męża stanu, światowej sławy pianisty i kompozytora, polityka, filantropa i polskiego patrioty.

Ignacy Jan Paderewski (źródło: mat. prasowe)

Ignacy Jan Paderewski (źródło: mat. prasowe)

W czasie wydarzeń związany z obchodami urodzin kompozytora odbędzie się m.in. spacer śladami Ignacego Paderewskiego po Warszawie. Wraz z przewodnikiem i muzykologiem Tomkiem Piotrowskim zebrani prześledzą związki Paderewskiego z Warszawą – przewodnicy opowiedzą o jego życiu, karierze muzycznej i działalności politycznej. Trasa obejmie m.in. Karowa (budynek Rotundy/Panoramy), Hotel Bristol, Plac Piłsudskiego Pomnik Mickiewicza, Zamek Królewski, Plac Krasińskich, Bazylika archikatedralna św. Jana, Stare Miasto. Start i zakończenie spaceru w DSH (gdzie po wycieczce będzie czekała gorąca herbata).

Film Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy zaprezentuje sylwetkę Ignacego J. Paderewskiego, który po wybuchu I wojny światowej prowadził szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski. W 1919 roku sprawował funkcje Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych RP, reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie podpisano traktat wersalski kończący I wojnę światową. W 1922 wyjechał do USA, gdzie powrócił do koncertowania, choć nigdy nie porzucił polityki. O dokonaniach Paderewskiego mówią amerykańscy prezydenci: Ronald Reagan, John F. Kennedy, George Bush Senior, a także generał Edward Rowny, doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA, prezydent Lech Wałęsa, muzykolodzy Jerzy Waldorff i Jan Popis. W filmie przedstawione zostały liczne unikatowe archiwalia, w tym oryginalne wykonania pianistyczne I.J. Paderewskiego.

Pod hasłem Muzyka i polityka odbędzie się koncert fortepianowy i występy zespołów kameralnych. W repertuarze znajdą się utwory Ignacego Paderewskiego oraz innych polskich kompozytorów, które wykonywane zostaną przez studentów UMFC.. W Święto Niepodległości, w Domu Spotkań z Historią, organizatorzy zapraszają na pokazy filmu dokumentalnego Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy w reż. Wiesława Dąbrowskiego.

Cykl wydarzeń Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy
9 i 11 listopada 2013 roku
ul. Karowa 20, Dom Spotkań z Historią
Warszawa

Dodaj komentarz