• 2013-11-07

Dizajn (r)ewolucja

23 i 24 listopada w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się Dizajn (r)ewolucja – międzynarodowa konferencja organizowana przez Pracownię Krytyki Dizajnu.

Dizajn (r)ewolucja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dizajn (r)ewolucja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Współczesny dizajn to już nie tylko projektowanie przedmiotów i komponowanie liter na płaszczyźnie, ale przede wszystkim zdobywanie i rozpowszechnianie wiedzy, budowanie systemów komunikacji między ludźmi, moderowanie interakcji społecznych, komentowanie rzeczywistości i rozwiązywanie problemów. Dziś projektowanie coraz częściej traci związek z konkretnym obiektem, skupiając się na procesie, poznaniu i rezultacie. Współczesny dizajner jest coraz częściej jednocześnie redaktorem, kuratorem i dziennikarzem. Prowadzi badania, zdobywa wiedzę i umiejętnie ją przekazuje. Obserwuje najbliższą rzeczywistość i oferuje rozwiązania realnych problemów. Materią, którą operuje jest nie tylko drewno i papier, ale także smak, zapach, czy relacje w ramach społeczności. Jest wrażliwy na nierówności między ludźmi i oferuje rozwiązania skrojone na miarę różnych, często pozostających w mniejszości grup społecznych. Konferencja Dizajn (r)ewolucja będzie poświęcona nowym definicjom dizajnu i nowym obszarom działania projektantów.

Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu i pomocy organizacyjnej następujących instytucji: Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, British Council, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwo Karakter. Organizatorem wydarzenia jest Pracownia Krytki Dizajnu. Oficjalnym merytorycznym partnerem jest TypoBerlin.

Wsparcie merytoryczne i promocyjne zapewnia Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w ramach serii wydarzeń Targi Wiedzy Graficznej 2013.

Organizator: Pracownia Krytyki Dizajnu
Kuratorzy i pomysłodawcy: Agata Szydłowska, Rene Wawrzkiewicz
Koordynatorzy: Paulina Paga, Rene Wawrzkiewicz
Współpraca: Julia Missala, Anna Banaś
Współpraca merytoryczna: Agata Nowotny, studio Noviki, Jan Krzysztofiak, Benno Rudolf

Dizajn (r)ewolucja
23-24 Listopada 2013
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa

Dodaj komentarz