• 2013-11-07

Premiera w łódzkim Teatrze Jaracza

Pierwszą premierą w odnowionej siedzibie Teatru Jaracza, zaplanowaną na 9 listopada, będą Damy i huzary Aleksandra Fredry, w reżyserii Julii Wernio, znanej olsztyńskiej publiczności chociażby z Milczenia S. Stephenson i Na wsi M. Crimpa.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, logo (źródło: mat. prasowe)

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, logo (źródło: mat. prasowe)

Swoje intencje i realizacyjne tropy Julia Wernio tłumaczy w ten sposób:

Jestem kobietą żyjącą w XXI wieku – epoce walczącego feminizmu, parytetów i równouprawnienia „w domu i w zagrodzie”. Kobiety zawłaszczają sobie coraz większe obszary tzw. „męskich zawodów”. Patrzę, jak tlą się jeszcze niewielkie ogniska męskiego patriarchatu i myślę sobie, że już niedługo świat zmieni się bezpowrotnie. Zmieni się? A przecież, kiedy jest mi źle i smutno, marzy mi się rycerz i to koniecznie na białym koniu, który mnie uratuje! Płaczę na filmach i bez powodu, a na fachowców różnych branż często stosuję niezawodną metodę na bezradną blondynkę, którą może uratować tylko on, mądry i silny mężczyzna. Próbuję walczyć z banałem mojej kobiecości i ze światem komicznego macho w męskim wydaniu. Próbuję po to, aby raz na jakiś czas poddać mu się z przyjemnością (ciastko z bitą śmietaną, przyjaciółki, fryzjer, nowa sukienka może i buty?). I jak tu się z tego nie śmiać, jak tu się nie śmiać z siebie? Tej radości brakuje mi w zwariowanym, ponurym świecie problemów istotnych. Tę chwilę wytchnienia dają mi cudowne „Damy i huzary” Aleksandra Fredry. Śmieję się z biednych huzarów, którzy przeżywają najazd kobiecego świata, a ten wywraca wszystko do góry nogami. I wywróciłby do końca, gdyby nie prosta rzecz – miłość młodych ludzi, naiwna, prosta i na przekór toczącym się damsko-męskim potyczkom. Wszystko kończy się dobrze, a ja czuję się oczyszczona śmiechem z samej siebie i moich „kobiecych” słabości. Pozbywam się tej pewności, że mnie to w żaden sposób nie dotyczy.

Damy i huzary:
Aleksander Fredro

obsada: Artur Steranko – Major, Cezary Ilczyna – Rotmistrz, Paweł Parczewski – Edmund, porucznik, Jarosław Borodziuk – Kapelan, Joanna Fertacz – Pani Orgonowa, Agnieszka Pawlak – Pani Dyndalska, Marzena Bergmann – Panna Aniela, Małgorzata Rydzyńska/ gościnnie/ – Zosia, Aleksandra Kolan – Józia, Katarzyna Kropidłowska – Zuzia, Agnieszka Giza – Fruzia, Władysław Jeżewski – Grzegorz, Marcin Tyrlik – Rembo

Realizacja i reżyseria: Julia Wernio
Scenografia: Elżbieta Wernio

Premiera: 9 listopada 2013
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Dodaj komentarz