• 2013-11-07

Anna Królikiewicz z Absolutami podczas Narracji

Od 8 listopada w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 będzie można oglądać wystawę prac Anny Królikiewicz pt. Absoluty. Ekspozycja odbędzie się w ramach 5. Festiwalu Narracje.

Anna Królikiewicz, „Byty absolutne”, Gdańska Galeria Miejska 2, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Królikiewicz, „Byty absolutne”, Gdańska Galeria Miejska 2, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z oddziału Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 rozciąga się widok na przestrzał ̶ od Starego Miasta w kierunku terytorium dawnych Długich Ogrodów ̶ co buduje wyjątkowy przedsionek dla Narracji i stanowi początek szlaku festiwalu Unearthing Delights / Odkrywanie zachwyca. Okna GGM dosłownie otwierają się na historyczny gdański Targ Wodny, ale i służą jako metafora pomagająca nam przeniknąć ten teren świeżym spojrzeniem, przebudzonymi zmysłami dzięki sile projektu Królikiewicz. Nas samych przeniknie zapach.

Absoluty zabierają nas do naszego wnętrza, uruchamiając wspomnienia i uczucia poza naszą kontrolą, jakby nasze narządy węchu były niemal nie należącą do nas ukrytą kartoteką o tajemnej mocy wyszukiwania i odkrywania wszystkiego, co zapomniane. Stanowią sposób, w jaki aromat może powodować rozdarcie w szczelnej kurtynie codzienności. Niemy i niewinny, emocjonalny i niesforny, trzewny i brudny: może zachwycać albo burzyć nasz ustalony spokój.

Rob Garrett, kurator wystawy

Anna Królikiewicz ukończyła z wyróżnieniem Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku, gdzie od chwili habilitacji prowadzi Czwartą Pracownię Rysunku. Oddana monumentalnemu rysunkowi i instalacji, bywa, że pisze. Autorka wielu wystaw, swoje prace pokazywała m. in. w Nowym Yorku, Istambule, Ankarze, Kilonii, Brukseli, opuszczonym rzeźniku w Sopocie, sali jadalnej zakonu Kartuzów, oliwskim lesie, w ubiegłym roku ustawiła barokową martwą naturę na gdańskim podwórku ulicy Czopowej w czasie Narracji 2012. Laureatka nagród za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne. Zajmują ją obszary związane z szeroko pojętą fizycznością ciała i kruchością pamięci, ostatnie prace dotykają zagadnień z fizjologii smaku i synestezji. Pokarm (a w nim smak, kolor, zapach, tekstura, dźwięk i temperatura) wydał się Jej trzy lata temu fascynującym sposobem kontynuowania wątku rozwijanego w sztuce od 20 lat. To, co jest wystawionym przed oczy obfitym stołem i to, co jest pozbywaniem się odpadów i śladów po biesiadzie w miejscach poza celebracją. Tego używa dziś jako medium. Uwielbia karmić.

Kurator: Rob Garrett

Anna Królikiewicz, Absoluty
W ramach 5. Festiwalu Narracje
Wernisaż: 8 listopada 2013 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 17 listopada 2013 roku
Gdańska Galeria Miejska 2
Aneks, ul. Powroźnicza 13
Gdańsk

Dodaj komentarz