• 2013-11-07

Zajścia, zdarzenia, okoliczności, przypadki, sytuacje. Alptekin w Łodzi

Pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej indywidualna wystawa tureckiego artysty Hüseyina Bahri Alptekina zostanie otwarta 15 listopada w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Hüseyin Bahri Alptekin, portret (źródło: materiały prasowe muzeum)

Hüseyin Bahri Alptekin, portret (źródło: materiały prasowe muzeum)

Na wystawie Hüseyin Bahri Alptekin. Zajścia, zdarzenia, okoliczności, przypadki, sytuacje w ms2 będzie można zobaczyć ponad 20 prac artysty, wypożyczonych z galerii Rampa w Stambule. Niektóre z nich powstały we współpracy Alptekina z amerykańskim artystą Michaelem Morrisem, który przyjedzie do Łodzi, by uczestniczyć w przygotowaniu ekspozycji. Wśród prac Alptekina znajdzie się instalacja Heimat-Toprak, w której łączy niemieckie określenie ojczyzna z tureckim słowem ziemia, uruchamiającym podobne, lecz nietożsame skojarzenia. Oba słowa zestawia ze sobą równorzędnie, tworząc monumentalny obiekt-hybrydę wykonany z cekinów.

Zobaczyć będzie można także m.in. neon Translacja, na którym widnieje fragment wiersza w języku tureckim, niemożliwy do tzw. wiernego przetłumaczenia, z jego angielską wersją. W cyklu krótkich filmów video pod wspólnym tytułem Zdarzenia artysta pokazuje przypadkowych, anonimowych ludzi i życie, które toczy się gdzieś na marginesie uwagi. Wśród prac w ms2 będzie także przewijał się jeden z ulubionych motywów artysty: znak hotelowy. Jedna z instalacji Alptekina zostanie zaprezentowana przed wejściem do Muzeum.

Integralną część wystawy będą stanowić przedmioty często przywożone z podróży, które służyły jako źródło inspiracji i materialna baza do realizacji dzieł. Są to na przykład mapy, bilety wstępu na wydarzenia kulturalne, opakowania po papierosach, czy hotelowa papeteria. Choć nie mają one statusu dzieł sztuki, są interesującym rezerwuarem wykorzystywanych przez niego motywów, swoistym warsztatem, który będzie można podejrzeć. Przedmioty wypożyczyło Muzeum Sztuki w Łodzi archiwum SALT z Istambułu, na co dzień sprawujące nad nimi opiekę.

Wystawa w Muzeum Sztuki koncentruje się na stosowanych przez Alptekina środkach – takich jak przekład, naśladownictwo, multiplikacja, zawłaszczenie, rekontekstualizacja – przy pomocy których formułował on wizję globalności alternatywną wobec wytwarzających nierówność mechanizmów globalizacji. Jego perspektywa pozwala zobaczyć uniwersum, w którym kulturowe marginesy, peryferia i historyczna przygodność – dzięki swojej wszechobecności – przestają być podrzędne wobec cywilizacyjnych centrów. W twórczości Alptekina zarysowuje się możliwość powstania wspólnoty, w której wszystkie estetyki i formy życia są potencjalnie twórcze, produktywne i równe.

Hüseyin Bahri Alptekin (1957–2007) – artysta, pisarz, krytyk sztuki, pedagog, inicjator kolektywnych działań artystycznych (Grup Grip-in, Biuro podróży Słoń morski, Bunker Research Group). Studiował estetykę, filozofię i socjologię na na Uniwersytecie Haceteppe w Ankarze (1977–1981), na Wydziale Filozofii Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne w Paryżu uzyskał dyplom z teorii gier (1983). Kontynuował tam edukację na studiach doktoranckich (1984–1988). Alptekin uczestniczył w licznych biennale (Cetinje 2002, Iasi 2003, Tirana 2003, Hawana 2003, San Sebastian 2004, Tirana 2005, Stambuł 2006, Wenecja 2007) i zbiorowych wystawach tematycznych.

Hüseyin Bahri Alptekin. Zajścia, zdarzenia, okoliczności, przypadki, sytuacje
Kuratorki: Joanna Sokołowska, Magdalena Ziółkowska
Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Ogrodowa 19
Otwarcie: 15 listopada 2013 r., o godz. 18.00
Wystawa potrwa do 16 lutego 2014 r.

Dodaj komentarz