• 2013-11-06

Rytuały przejścia i dojrzewanie w historii

W każdą środę listopada o godz. 19.00 w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie w ramach cyklu Rytuały przejścia wyświetlane będą filmy dotyczące problemów dojrzewania.

„Rytuały przejścia” – ulotka (źródło: materiał prasowy)

„Rytuały przejścia” – ulotka (źródło: materiał prasowy)

Wybrane fabuły dzieli pozornie wszystko: temat, gatunek, kraj i data powstania. Jednak wszystkie mierzą się z problemem dojrzewania związanego z kwestią tożsamości żydowskiej, dojrzewania na tle historii, w wymiarze indywidualnym i zbiorowym, wybranego i narzuconego, czasem przemocą. W ramach cyklu Muzeum pokaże cztery obrazy: Świadectwo urodzenia, reż. S. Różewicz (1961); Liban, reż. Samuel Maoz (2009); Sanatorium pod klepsydrą, reż. Wojciech Has (1973) oraz Poważny człowiek w reżyserii braci Coen z 2009 roku.

Pokazom towarzyszy seminarium Czy i kiedy człowiek dojrzewa? z cyklu Uwierzyć w muzeum?

  • 6 listopada, godz. 19.00, Świadectwo urodzenia, reż. S. Różewicz, 1961 (99 min.)

Trzy nowele, trzy miasta, kilkoro dziecięcych bohaterów i tragizm wojny widzianej ich oczyma. Zagubiony we wrześniowej zawierusze chłopiec, bracia pielęgnujący pamięć o wziętym do niewoli ojcu i mała Żydówka, ukrywająca się w sierocińcu, boleśnie doświadczająca brutalności nazistowskiej teorii ras. Film nagrodzony na międzynarodowych festiwalach filmów dla młodzieży w Cannes i Wenecji.

  • 13 listopada, godz. 19.00, Liban, reż. Samuel Maoz, 2009 (93 min.)

Francusko-libańsko-izraelsko-niemiecki dramat wojenny. Rok 1982. Młodzi, niedoświadczeni żołnierze, zamknięci w klaustrofobicznej przestrzeni czołgu, trafiają na front I Wojny Libańskiej. Reżyser, odwołujący się do własnych doświadczeń, ukazuje ich balansujących na granicy życia i śmierci, moralności i instynktu samozachowawczego, poznających niespodziewanie wysoką cenę patriotyzmu. Liban został uhonorowany statuetką Złotego Lwa na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

  • 20 listopada, godz. 19.00, Sanatorium pod klepsydrą, reż. Wojciech Has, 1973 (119 min.)

Swobodna adaptacja prozy Bruno Schulza, oparta głównie na tytułowym opowiadaniu ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą (1936). Oniryczna opowieść o Józefie (w tej roli Jan Nowicki), który w tajemniczym, istniejącym poza czasem sanatorium doktora Gotarda (Gustaw Holoubek) spotyka zmarłego ojca. Powracając do małego żydowskiego miasteczka swojego dzieciństwa, przywołując postać ojca i pierwsze miłosne niespełnienie, bohater konfrontuje się z własną dorosłością.

  • 27 listopada, godz. 19.00, Poważny człowiek, reż. Ethan i Joel Coen, 2009 (106 min.)

Czarna komedia niezrównanego duetu braci Coen, luźno oparta na biblijnej historii Hioba. Historia zwykłego człowieka, Larry’ego Gopnika, który popadł w kłopoty i pragnie znaleźć przyczynę swojego nieszczęścia. Okazuje się jednak, że świat, w którym żyje, to świat koszmarnego dzieciństwa, w którym brak logiki, a próba podjęcia walki i tak nie powstrzyma nieuchronnej katastrofy. Film braci Coen otrzymał dwie nominacje do Oskara w kategorii najlepszy film oraz scenariusz oryginalny.

Rytuały przejścia
6, 13, 20 i 27 listopada 2013 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Dodaj komentarz