• 2013-11-06

Ludomir Franczak z Robem Curgenvenem przy The Indians

14 listopada w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu odbędzie się pokaz projektu The Indians Ludomira Franczaka i Roba Curgenvena.

Ludomir Franczak, Robert Curgenven, „The Indians” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludomir Franczak, Robert Curgenven, „The Indians” (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Indians to audiowizualny projekt australijskiego muzyka Roba Curgenvena, oraz artysty wizualnego Ludomira Franczaka. Całość oparta jest na taśmach video znalezionych w jednym z polskich komisów. Są na nich prywatne nagrania starszej pary niemieckiej, mieszkającej we wschodniej części kraju. Po kupieniu kamery zaznajamiają się oni z jej działaniem filmując swoje mieszkanie, widok z okna, siebie na wzajem, telewizor. Kadry są długie i statyczne. Na pierwszy rzut oka obrazy te przypominają fotografie, na które patrzymy przez dłuższy czas. Curgenven i Franczak postanowili zmontować całość wg hollywoodzkich zasad konstruowania scenariuszy filmowych. Narracja pokazana jest na dwóch ekranach, a w akcję filmu wchodzi nagle żywy plan odgrywający niektóre sceny – dodatkowo jeszcze je podkreślając i nadając całości nowego wymiaru. Zarówno dźwięk, jak i obraz tworzone są w trakcie występu. Projekt pokazywany był w Niemczech (Flensburg), oraz w Polsce (m.in. AudioArt – Kraków, Teatr Szwalnia – Łódź, BWA Zielona Góra)

Robert Curgenven (1974) jest australijskim kompozytorem i muzykiem, mieszkającym w Cornwall. Jego praca obraca się wokół rezonansu produkowanego przez gramofony i własnoręcznie nagrywane płyty, włączając w to również nagrania terenowe z odległych rejonów świata, w których mieszkał. Interesuje go fizyczność dźwięku. Współpracuje z muzykami i artystami wizualnymi grając na najważniejszych festiwalach na świecie (jak Transmediale, Ultrahang, Audiograft, Alice Springs Desert Festival) oraz tworząc instalacje dźwiękowe w galeriach w Australii, Włoszech, Francji, UK, Niemczech i USA.

Ludomir Franczak (1974) jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dotychczas pracował w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku, gdzie założył Galerię Interdyscyplinarną. Kurator wielu wystaw, międzynarodowych plenerów artystycznych, twórca i współtwórca projektów interdyscyplinarnych. Dwukrotny stypendysta Bornholms Hojskole w Danii i Fundacji Wyszehradzkiej. Prowadzi Galerię Węglin DDK w Lublinie.

Czas trwania: 35min.

Ludomir Franczak, Rob Curgenven, The Indians
Pokaz odbędzie się 14 listopada 2013 roku o godzinie 20.30
Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Dodaj komentarz