• 2013-11-05

Zuzanna Janin wokół Stanisława Lema w Królikarni

Od 5 listopada w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni można oglądać wystawę prac Zuzanny Janin pt. Nie minął czas okrutnych cudów.

Zuzanna Janin, „Solaris V” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuzanna Janin, „Solaris V” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie minął czas okrutnych cudów to ostatnie zdanie powieści Stanisława Lema Solaris. Zuzanna Janin mówi o niej: Ta powieść wydana w 1961 roku, jest moją bliźniaczą siostrą. Tytuł wystawy zapowiada szereg nowych prac inspirowanych literaturą, szczególnie tym właśnie dziełem: Ostatnie zdanie, rzeźby z cyklu Pasygrafia. Solaris, TU. GPS. Ostatnie zdanie pisarza – jest zwieńczeniem, ostatnim akordem – w pracy Janin odrywa się od pierwotnego kontekstu. Wydarte ze swojej macierzystej kreacji staje się rzeźbą, będącą samodzielnym, indywidualnym obiektem sztuki. Wystawa Zuzanny Janin będzie więc dotyczyła swoistej przemiany literatury w rzeźbę.

Będzie można także obejrzeć premierowy pokaz pierwszej części projektu wideo KONIEC/THE END. Jest to praca powstała po podróży artystki do Rosji w akcie solidarności z uwięzionymi artystkami z grupy punkowej Pussy Riot.

Prywatna historia artystki – rodzaj ekspedycji naukowej, podróży sentymentalnej i rodzinnej archeologii – zderzona zostaje ze współczesnością Rosji. Zdają się tworzyć wspólnie nowy ogląd rzeczywistości: przepisanie na nowo pętli historii osobistej i powszechnej – znalezienie w nich nowych nieoczekiwanych połączeń i splotów. Jest to też apel o wolność artystyczną. KONIEC/THE END to praca wideo, w której artystka również dokonuje zabiegów przesunięcia formy z dzieł poetyckich i muzycznych – w formę wizualną – w Królikarni zobaczymy pierwszy rozdział – z podróży do Usolie Permskiego, i refren – zarejestrowaną akcję performatywną, którą artystka ła na placu Łubianka w Moskwie.

Fragment tekstu Agnieszki Rayzacher

Zuzanna Janin, Nie minął czas okrutnych cudów
Wernisaż: 5 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 27 listopada 2013 roku
Premierowy pokaz wideo: 25 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
ul. Puławska 113A
Warszawa

Dodaj komentarz