Sojusz Piłsudski–Petlura w ilustracjach

13 listopada o godz. 16.30 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zostanie otwarta wystawa Za waszą i naszą wolność. Sojusz Piłsudski–Petlura 1920, którą będzie można oglądać do końca 2013 roku.

„Za waszą i naszą wolność. Sojusz Piłsudski–Petlura 1920” (źródło: materiały prasowe)

„Za waszą i naszą wolność. Sojusz Piłsudski–Petlura 1920” (źródło: materiały prasowe)

W Winnicy na Ukrainie 21 kwietnia 1920 zostało podpisane historyczne polsko-ukraińskie porozumienie dotyczące wspólnej granicy i stosunków między obydwoma państwami zwane w historiografii sojuszem Piłsudski–Petlura. Kilka dni później ukraiński generał Wołodymyr Sinkler i pełnomocnik Marszałka Piłsudskiego Walery Sławek podpisali odpowiednią konwencję wojskową. Było to raczej małżeństwo z rozsądku, sojusz ten wynikał bowiem ze skomplikowanej sytuacji międzynarodowej. Wobec zagrożenia przez bolszewicką Rosję Polacy i Ukraińcy starali się odłożyć wzajemne ostre konflikty i działać wspólnie. Dziesiątki nieprzewidywanych wydarzeń sprawiły, że związek ten trwał krótko i niezbyt chwalebnie się zakończył. O tym mało znanym historycznym fakcie, o tamtych czasach, wydarzeniach i ludziach opowiada wystawa: Za waszą i naszą wolność. Sojusz Piłsudski–Petlura 1920, która prezentowana będzie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu od środy 13 listopada do końca grudnia. Inicjatorem powstania wystawy jest Mirosław Rowicki –  redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego. Ekspozycja powstała w ramach projektu Współpraca ze Wschodem i po prezentacji w Warszawie została przekazana do Centrum Pokoju i Pojednania działającego przy kompleksie klasztornym OO. Franciszkanów w Bołszowcach na Ukrainie. Teraz, dzięki życzliwej pomocy Pani Wiesławy Holik i o. Grzegorza Cymbały, można ją będzie obejrzeć w Muzeum Górnośląskim.

Po otwarciu wystawy Muzeum zaprasza na film w reżyserii Leszka Staronia i Jerzego Oleszkowicza Cmentarz Obrońców Lwowa o historii jednej z najsławniejszych nekropolii w Europie. Autorami scenariusza są: Jerzy Oleszkowicz i prof. Stanisław S. Nicieja; profesor jest również narratorem w filmie, a muzykę do niego skomponowali: Wojciech Kilar i Jacek Chrobak.

„Za waszą i naszą wolność. Sojusz Piłsudski–Petlura 1920” (źródło: materiały prasowe)

„Za waszą i naszą wolność. Sojusz Piłsudski–Petlura 1920” (źródło: materiały prasowe)

  • Koncepcja wystawy – Mirosław Rowicki
  • Scenariusz – Kamil Stepan i Rafał E. Stolarski
  • Projekt graficzny i wybór ilustracji – Robert P. Stachowicz
  • Ilustracje – Robert T. Mączyński
  • Komisarz: Mieczysław Dobkowski

Za waszą i naszą wolność. Sojusz Piłsudski–Petlura 1920
Od 13 listopada do 31 grudnia 2013 roku
Otwarcie: 13 listopada 2013 roku, godz. 16.30
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Dodaj komentarz