• 2013-11-05

Warszawa tańcząca – Warsaw Dance Days

Od 7 do 10 listopada potrwa  II Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Warsaw Dance Days. Święto tańca promujące polskich artystów, występujących w kraju i poza jego granicami, to projekt zapoczątkowany przez Aleksandrę Dziurosz, dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca.

Warsaw Dance Days, plakat (źródło: materiały prasowe)

Warsaw Dance Days, plakat (źródło: materiały prasowe)

Na scenie przy ul. Elektoralnej 12 wystąpią: Polski Teatr Tańca, Krakowski Teatr Tańca, Warszawski Teatr Tańca, Helena Gołąb oraz artyści zagraniczni: Victoria Krajina, Michelle Azdajic, Bianca Anne Braunesberger, Teatr Tańca Vidlunnja. Na miesięczną rezydencję przyjedzie choreograf Ulrike Hager, która przygotuje specjalny spektakl Pink Noise dla Warszawskiego Teatru Tańca, obchodzącego Jubileusz 5-lecia działalności.

W czasie Warsaw Dance Days odbędzie się także konferencja naukowa pt. Obraz polskiego tańca na świecie oraz multimedialna wystawa Polski taniec w obiektywie, która będzie prezentacją zdjęć warszawskich artystów fotografików: Marty Ankiersztejn, Iwony i Jarosława Cieślikowskich, Janusza Matuszewskiego.

Warsaw Dance Days, program (źródło: materiały prasowe)

Warsaw Dance Days, program (źródło: materiały prasowe)

Aleksandra Dziurosz, Dyrektor Festiwalu Warsaw Dance Days, mówi:

Nie od dziś obserwujemy potrzebę nawiązywania i wzmacniania kontaktów międzynarodowych, polegających zarówno na wymianie doświadczeń, jak i na realizacji wspólnych projektów. Polski taniec artystyczny znajduje się obecnie w fazie aktywnego rozwoju, która jednak często jest hamowana przez odpływ choreografów za granicę, a także przez niedocenianie polskich zasobów (twórców, teatrów, spektakli). Wynika to z jednej strony z trudności organizacyjnych, finansowych i logistycznych, z którymi borykają się zespoły niezależne, z drugiej strony, z niedostatecznej świadomości odbiorców, którzy niekiedy zbyt łatwo przyjmują, że zagraniczne dzieła z założenia są bardziej wartościowe niż rodzime. Różnorodne warszawskie środowisko artystyczne, paradoksalnie, jest zarówno znakomitym przykładem wyżej opisanych problemów, jak i ogromnym potencjałem, na polu którego może dojść do istotnych zmian poprzez stałe pielęgnowanie więzi międzynarodowych. Chciałabym, aby Międzynarodowy Festiwal Warsaw Dance Days uwalniał ten potencjał.

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Strefa Otwarta, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Warszawski Teatr Tańca.

Warsaw Dance Days. II  Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, ul. Elektoralna 12
Festiwal potrwa od 7 do 10 listopada 2013 r.

Dodaj komentarz