• 2013-11-05

Polski Pawilon Bez Ścian na Performa 13 w Nowym Jorku

Po raz pierwszy w historii Performy – nowojorskiego biennale performansu – polscy artyści i kuratorzy stworzą narodowy pawilon bez ścian. Rodzimą sztukę w Nowym Jorku reprezentować będą: Akademia Ruchu, Radek Szlaga i Konrad Smoleński, Karol Radziszewski, Katarzyna Krakowiak, a także Paweł Althamer, u którego nową pracę zamówiono specjalnie na biennale.

Performa 13, Polski Pawilon Bez Ścian, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Performa 13, Polski Pawilon Bez Ścian, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W listopadzie Nowy Jork zamieni się w światową stolicę performansu. W 60 lokalizacjach miasta rozegra się ponad 100 wydarzeń zacierających granice między sztukami wizualnymi, muzyką, tańcem, poezją, modą, architekturą, projektowaniem graficznym i sztuką kulinarną.

Głównym organizatorem biennale jest założona w 2004 r. przez RoseLee Goldberg Performa, zajmująca się badaniem roli performansu w historii sztuki XX wieku i wyznaczaniem jego nowych kierunków. Biennale jest efektem współpracy konsorcjum złożonego z ponad 50 instytucji artystycznych i ponad 50 kuratorów. Pierwsze biennale, Performa 05, odbyło się w 2005 roku. Tematy, wokół których oscyluje Performa 13 to: surrealizm, głos i obywatelskość.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy na biennale zostaną zaprezentowane dwa pawilony narodowe. W tym pawilon polski. Do współpracy przy jego tworzeniu zaproszono Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Ideę pawilonów narodowych zaczerpnięto z biennale sztuki w Wenecji. Na Performie 13 będą to jednak pawilony bez ścian. Inauguracyjny polski program jest rezultatem wielomiesięcznych spotkań i rozmów z artystami, kuratorami, pisarzami i organizatorami życia artystycznego w Polsce.

W Nowym Jorku zostaną zaprezentowane dwa pokazy Akademii Ruchu – Chińska lekcja i Market of Toys, seria minimalistycznych, interakcyjnych działań wpisanych w otoczenie Times Square, którym towarzyszyć będzie dystrybucja kolorowej gazety ilustrującej 40 lat działań twórczych Akademii. Ponadto: instalacja Radka Szlagi i Konrada Smoleńskiego z grupy Penerstwo, interwencja architektoniczna Katarzyny Krakowiak oraz Kisieland Karola Radziszewskiego – projekt dokumentalny o politycznym wymiarze nienormatywnych tożsamości seksualnych w komunistycznej Europie Środkowo-Wschodniej.

Performa 13 zamówiła nową pracę u Pawła Althamera. Artysta zainspirował się barem BIBA na Brooklynie, skąd widać całą rozświetloną panoramę Manhattanu. Bar o sugestywnej nazwie stanie się przestrzenią gromadzenia się i społecznego zaangażowania mieszkańców całego Williamsburga – Chasydów, Puertorykańczyków, hipsterów i Polonii z Greenpointu. BIBA w zamierzeniu artysty będzie miejscem, które oferuje drogę ucieczki z systemu niemożliwości.

Partnerzy merytoryczni Polskiego Pawilonu Bez Ścian: Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku, Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Performa 13. Polski Pawilon Bez Ścian
Biennale odbędzie się od 1 do 24 listopada 2013 roku
Nowy Jork

Dodaj komentarz