Stanisław August i inni. Pamiętniki

7 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, w Pałacu na Wyspie odbędzie się wykład prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego Sir Charles Hanbury Williams i Anglicy w życiu i w Pamiętnikach Stanisława Augusta.

„Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Będzie to czwarty z cyklu wykładów Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie, organizowanego przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie wspólnie z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym.

Pamiętniki króla Stanisława Augusta (wybór tekstu prof. Dominique Triaire, redakcja prof. Marek Dębowski) to jeden z najważniejszych i najciekawszych dokumentów epoki, w której powstały. Dzieło obejmujące lata 1732 – 1778 pokazuje bogatą panoramę Europy i Rzeczypospolitej epoki oświecenia – kultury, obyczajów i rozgrywek politycznych. Pamiętniki to nie tylko wydarzenia, ale przede wszystkim ludzie – władcy, ich ministrowie i doradcy, przywódcy stronnictw politycznych, twórcy kultury oświecenia europejskiego i polskiego, a także damy z otoczenia królewskiego. Wszystkie te postaci zostały niezwykle trafnie opisane przez Stanisława Augusta, a ich literackie portrety stanowią niewątpliwy walor dzieła.

Sir Charles Hanbury Williams i Anglicy w życiu i w Pamiętnikach Stanisława Augusta
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Pałac na Wyspie
7 listopada 2013 r., godz. 17.00

Dodaj komentarz