• 2013-11-05

Spotkanie z laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

17 listopada Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprasza wszystkich wielbicieli poezji na spotkanie z laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, które odbędzie się w Artetece WBP w Krakowie o godz. 17.00. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone podczas zamkniętej Gali 16 listopada w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Spotkanie z laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – plakat (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – plakat (źródło: materiały prasowe)

Nominowani do Nagrody:

  • Justyna Bargielska za tom Bach for my baby,
  • Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła,
  • Łukasz Jarosz za tom Pełna krew,
  • Krzysztof Karasek za tom Dziennik rozbitka,
  • Jan Polkowski za tom Głosy.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy; przyznawana jest za tom poetycki wydany po polsku (napisany oryginalnie albo przetłumaczony z języka obcego); w 2013 roku odbędzie się jej pierwsza edycja. Wysokość nagrody to 200 tysięcy złotych.

Nagroda została przyznana przez kapitułę w składzie: Anders Bodegard (Szwecja), Clare Cavanagh (USA), Maria Delaperriere (Francja), Luigi Marinelli (Włochy), Abel Murcia Soriano (Hiszpania), Adam Pomorski (Polska), Renate Schmidgall (Niemcy), Marian Stala (Polska).

Sekretarzem Nagrody jest Paulina Małochleb.

Celem nagrody jest popularyzowanie poezji. Chcemy nie tylko przyciągnąć do niej uwagę czytelników, ale też wydawców, zachęcić ich do drukowania polskich autorów oraz publikowania tłumaczeń poezji obcej, wciąż nie dość obecnej na polskim rynku księgarskim. Sprzeciwiając się pośpiechowi, powierzchownemu uczestnictwu w kulturze, dominacji literatury masowej, pragniemy dowartościować poezję jako rodzaj sztuki trudnej, lecz ważnej. Nagradzamy twórców, którzy potrafią zachować niezależność, kreują swój własny, niepodatny na zewnętrzne koniunktury świat, operują mistrzowsko słowem. Justynę Bargielską uznać można za poetkę prywatnego, intymnego głosu. Krystyna Dąbrowska skupia się na życiu przedmiotów i poprzez nie opowiada o tajnikach egzystencji. Łukasz Jarosz wprowadza wątki nostalgiczne, sięga do świata przeżyć dziecięcych. Krzysztof Karasek zapisuje chaos – własny, wewnętrzny, ale i ten ponadjednostkowy, zewnętrzny. Jan Polkowski to poeta walki i oporu, wspólnotowego ducha. Wybrane przez kapitułę tomy poetyckie reprezentują odmienne dykcje poetyckie, tworzą zróżnicowane światy; łączy je jednak indywidualizm i siła poetyckiego wyrazu – mówi Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Gala połączona będzie z koncertem Agi Zaryan, która wykona utwory ze swojej najnowszej płyty Remembering Nina & Abbey.

Zaproszenia na spotkanie z Laureatem można odbierać codziennie od poniedziałku do piątku w siedzibie Fundacji w Krakowie (Plac Wszystkich Świętych 2, Pawilon Wyspiańskiego, piętro II), w godzinach 10.00–17.00.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej – spotkanie z laureatem
17 listopada 2013 roku, godz. 17.00
Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Dodaj komentarz