Artur Szyk podczas Festiwalu Schulza

Do rozpoczęcia Bruno Schulz Festiwalu we Wrocławiu został niespełna miesiąc, ale już teraz organizatorzy zapraszają na wystawę towarzyszącą Festiwalowi pt. Artur Szyk (1894–1951). Żyd, Polak, patriota, iluminator.

Artur Szyk – praca (źródło: materiały prasowe)

Artur Szyk – praca (źródło: materiały prasowe)

Artur Szyk to urodzony w Łodzi malarz, karykaturzysta i miniaturzysta. Studiował sztukę w Krakowie i Paryżu. Był kronikarzem i ilustratorem walki dobra ze złem. Tworzył w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii oraz w USA. Obrazował historię wielu państw i narodów: polskiego, żydowskiego, amerykańskiego czy francuskiego. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku stworzył monumentalne cykle iluminacji Statutu Kaliskiego Bolesława Pobożnego z roku 1264 oraz tzw. Hagady Lwowskiej – historii wyjścia Żydów z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Tworzył portrety wielkich przywódców i żołnierzy m.in.: Józefa Pilsudskiego, Berka Joselewicza, Joanny D’Arc, Władysława Jagiełły, Elżbiety I, F.D. Roosevelta , Kazimierza Pułaskiego, Chaima Salomona, Tomasza Jeffersona, wplatając je często w kontekst kaligrafowanych cytatów, podkreślających fundamentalne motywy jego arcydzieł: wolności, niepodległości, demokracji, praw człowieka. Twórca sławnych w czasie II wojny światowej karykatur antynazistowskich. Przywiązanie do obydwu narodów: polskiego i żydowskiego pozostawało główną istotą jego życia i twórczości. Zmarł w Nowym Jorku.

Wystawę poświęconą twórczości Artura Szyka, prezentowaną dzięki uprzejmości Stradomskiego Centrum Dialogu w Krakowie, oglądać będzie można codziennie od 20 do 24 listopada w gmachu Ossolineum przy ul. Szewskiej 37 we Wrocławiu.

Wstęp wolny.

Artur Szyk (1894–1951). Żyd, Polak, patriota, iluminator
Od 20 do 24 listopada 2013 roku
Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu

Dodaj komentarz