• 2013-11-04

Spektakle artystów z Nowego Jorku i Warszawy

Warszawskie Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE od 2 listopada ponownie zaprezentują najwartościowsze, nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych.

Spektakl „Body Against Body", zespół: Bill T. Jones/ Arnie Zane Dance Company, fot. Lois Greenfield, dzięki uprzejmości New York Arts (źródło: mat. prasowe - Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie)

Spektakl „Body Against Body", zespół: Bill T. Jones/ Arnie Zane Dance Company, fot. Lois Greenfield, dzięki uprzejmości New York Arts (źródło: mat. prasowe - Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie)

Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni, lecz nieznani jeszcze w Polsce, artyści z zagranicy, każdego roku z innego kraju lub regionu. Prace artystów z zagranicy konfrontowane są z dokonaniami artystów polskich działających w tym samym obszarze artystycznych poszukiwań.

Podczas dwudziestej edycji festiwalu pokazana zostanie twórczość dwóch wybitnych artystów z Nowego Jorku, kierujących cenionymi na świecie zespołami: tancerza i choreografa Billa T. Jonesa oraz reżysera teatralnego i artysty wizualnego Cadena Mansona. Ich twórczość sytuuje się w 2 ważnych obszarach współczesnej sztuki: tańca postmodernistycznego i multimedialnego teatru łączącego grę aktorską z użyciem video i technik filmowych. Amerykańscy choreografowie i tancerze wpłynęli na rozwój tańca współczesnego na świecie.

Do udziału w festiwalu zaproszono także działającego w Warszawie reżysera i choreografa Rafała Urbackiego; 5 listopada 2013 roku w CSW Zamku Ujazdowskim zostanie pokazany autorski spektakl pt. Stypa w reżyserii i choreografii Rafała Urbackiego. Przedstawienie to inspirowane m.in. głośnym spektaklem Billa T. Jonesa, zwraca uwagę na stereotypowy sposób postrzegania osób niepełnosprawnych i gejów przez znaczną część społeczeństwa.

Program:

2 listopada 2013, godz. 17.00, Kino.Lab CSW
Prelekcja choreografki Janet Wong o twórczości Billa T. Jonesa, tancerza, choreografa i dyrektora zespołu Bill T. Jones / Arnie Zane Dance Company z Nowego Jorku

3 listopada 2013, godz. 19.00, Scena Kameralna Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Pokaz spektaklu tanecznego pt. Body Against Body zespołu Bill T. Jones / Arnie Zane Dance Company z Nowego Jorku oraz spotkanie artystów z widzami

4 listopada 2013, godz. 18.00, Kino.Lab CSW
Prelekcja Cadena Mansona, reżysera teatralnego i artysty wizualnego oraz dyrektora teatru Big Art Group z Nowego Jorku o jego twórczości

5 listopada 2013, godz.19.00, Budynek Laboratorium CSW
Pokaz spektaklu pt. Stypa w choreografii i reżyserii Rafała Urbackiego. Po spektaklu – spotkanie artystów z widzami.

ROZDROŻE 2013. XX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji:
od 2 do 5 listopada 2013
Warszawa

Dodaj komentarz