• 2013-11-04

Lubiewo gościnnie w Poznaniu

Lubiewo w reżyserii Piotra Siekluckiego zostanie zaprezentowane 9 listopada na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu.

„Lubiewo”, fot. J. Howard (źródło: materiały prasowe)

„Lubiewo”, fot. J. Howard (źródło: materiały prasowe)

Lubiewo, jedna z najgłośniejszych powieści w polskiej literaturze w ostatnich dziesięciu latach, to gorzka, smutna, a zarazem niezwykle ironiczna opowieść o parze starzejących się homoseksualistów, którzy utracili sens życia. Dwóch mężczyzn, Patrycję i Lukrecję, nawiedza dziennikarz, który spisuje historię ich życia, nocnych podrywów, dziwnego świata Polski z okresu PRL-u. Patrycja i Lukrecja prześcigają się w opisach tajemniczych gejowskich miejsc Wrocławia z lat 70. i 80., ale przede wszystkim przechwalają się miłosnymi wyczynami z heteroseksualnymi mężczyznami. Te niezwykle barwne historie utrzymane są w nurcie nostalgii za dawnymi czasami seksu w toaletach i w parkach – powieść Michała Witkowskiego stała się bezprecedensowym wydarzeniem w polskiej literaturze i polskiej obyczajowości.

Lubiewo w reżyserii Piotra Siekluckiego zdobyło Grand Prix Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy oraz nagrodę za najlepszą prapremierę roku 2012. W przedstawieniu Teatru Nowego w Krakowie występują Paweł Sanakiewicz (Lukrecja), Janusz Marchwiński (Patrycja), Teofil Pietroń (Śnieżka), Krystyna Czubówna (Narrator).

Lubiewo
reż. P. Sieklucki
Teatr Polski w Poznaniu, Duża Scena
9 listopada 2013 r., godz. 17.00 i 19.30

Dodaj komentarz