• 2013-11-04

Franciszkek Starowieyski w Galerii Gardzienice

Wystawa Franciszka Starowieyskiego Kaligrafia będzie miała miejsce w Galerii Gardzienice w Lublinie i potrwa od 21 listopada do 21 grudnia przyszłego roku.

Franciszek Starowieyski, praca prezentowana na wystawie (źródło: materiały prasowe galerii)

Franciszek Starowieyski, praca prezentowana na wystawie (źródło: materiały prasowe galerii)

Na ekspozycję składa się zbiór czarno-białych i barwnych kaligrafii opatrzonych grafikami oraz film dokumentalny z serii Franciszka Starowieyskiego gawędy o sztuce w reżyserii Władysława Jurkowa. Kaligrafie artysty wzorowane są między innymi na XVII, XVIII i XIX-wiecznej europejskiej kaligrafii. W swoich pracach Starowieyski powołuje się na niezwykle ważnych dla liternictwa twórców antykwy: Justusa Ericha Walbauma i Giambatistto Bodoni.

Bardzo często są to grafiki opatrzone kaligrafiami oraz rysunkami, w które te kaligrafie się wplatają. Ponadto nie należą one do zwykłych przykładów prac kaligraficznych, ale niosą ze sobą ukryte teksty, zwroty, hasła. Są to niezwykle humorystyczne, zabawne, często zawoalowane treści. Artysta odważnie bawi się słowem, czym niekiedy wprawia widza w zakłopotanie. Na wystawie znajdą się prace rubaszne, o lekkim zabarwieniu erotycznym oraz typowo zleceniowe, powstałe podczas długich ćwiczeń. Będzie tu również można zobaczyć kaligrafie barwne, opisowe, o niezwykle charakterystycznych dla artysty kształtach.

Kaligrafia
Kurator wystawy: Zuzanna Zubek-Gańska
Oprawa graficzna: Jacek Gański
Wystawa potrwa od 21 listopada 2013 r. do 21 grudnia 2014 r.
Galeria Gardzienice, Lublin ul. Grodzka 5a

Dodaj komentarz