• 2013-11-02

Galeria Spokojna zachłyśnięta Podświadomością zdarzeń

Do 8 listopada w Galerii Spokojna w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac młodych fotografów z Poznania pt. Podświadomość zdarzeń. Artyści zostali zaproszeni przez Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Plakat wystawy „Podświadomość zdarzeń”, Galeria Spokojna w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Podświadomość zdarzeń”, Galeria Spokojna w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Podświadomość zdarzeń młodzi, odważni i utalentowani artyści kwestionują dotychczasowe granice i podważają kategoryzujące definicje. Znaczeniowa wielowymiarowość prezentowanych fotografii oparta jest na zasadzie kontrastu. Subtelne, wysmakowane portrety Magdaleny Kmiecik (Milk) zestawione są z wyrazistymi i pełnymi absurdu pracami Katarzyny Novak (21.12.2012.). Podświadomość staje się rzeczywistością obrazu. W autoportretach Ewy Kasperek podjęty zostaje dialog z genetycznym i kulturowym dziedzictwem kobiet w rodzinie autorki (Present Perfect Continuous). Natomiast Radosław Berent próbuje zweryfikować swoją postawę z idolami kultury masowej i świata mody. Zofia Grunt swoje najgłębsze emocje i bóle uzewnętrzniła w zapomnianej technice luksografii czyniąc z niej pole eksperymentów formalnych (Listy do C.). Michał Narożny (Second nature) ujawnia głęboką podświadomość ukrytą w otaczającej nas na co dzień rzeczywistości. Wielowątkowa wypowiedź Piotra Szpilskiego penetruje istotę obrazu, przesadnie badając jego granice. Począwszy od cyklu zabytki Wawelu, czy spacer po Wilanowie na pozór ocenzurowane obrazy demaskują, co faktycznie obraz nam ujawnia, a co pozostawia niewidoczne.

W czasach intermedialności w fotografii pojawił się ruch. Niegdyś to obraz nieruchomy skłaniał do kontemplacji, obecnie podobnych wrażeń dostarczają prezentowane obrazy ruchome Joanny Francuzik, Marty Stachowskiej oraz Magdaleny Łazarczyk. Z ich spokojem kontrastuje groteskowe muzyczne video Aleksandry Struniny w stylu awangardowego teatru panicznego. Posługujący się z łatwością różnymi formami wizualnymi młodzi artyści udowadniają, iż końcowy obraz wydarzy się dopiero w podświadomości odbiorcy.

Andrzej P. Florkowski

Podświadomość zdażeń
Wystawa prac studentów z 6 Pracowni Fotografii Katedry Fotografii (Wydział Komunikacji Multimedialnej) UA w Poznaniu
Wernisaż: 23 października 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 8 listopada 2013 roku
Galeria Spokojna
ul. Spokojna 15
Warszawa

Dodaj komentarz