• 2013-11-02

Kropka pod Baranami

7 listopada o godz. 17.45 w krakowskim Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz filmu Kropka (Nokta) – filmowego traktatu filozoficznego jednego z najważniejszych twórców tureckiego kina, Dervişa Zaima.

„Kropka”, reż. Derviş Zaim (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kropka”, reż. Derviş Zaim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yunus Emre Enstitüsü, czyli warszawskie Centrum Kultury Tureckiej zaprasza do krakowskiego Kina Pod Baranami na pokaz filmowego traktatu filozoficznego na temat etyki w sztuce, autorstwa jednego z najważniejszych twórców tureckiego kina niezależnego, Dervişa Zaima. Projekcja filmu Kropka (Nokta), towarzysząca VI Ogólnopolskiej Konferencji Turkologicznej, odbędzie się w czwartek, 7 listopada, o godzinie 17.45.

Historia tytułowego bohatera rozgrywa się na bezkresnej bieli wyschniętego słonego jeziora w centralnej Anatolii. Młody kaligraf dostaje zlecenie skopiowania trzynastowiecznego Koranu, który ma zostać skradziony i przemycony za granicę. Tym samym zostaje wciągnięty w kryminalną intrygę, z której nie może się wyplątać.

Manuskypt ten pierwotnie stworzony przez mistrza-perfekcjonistę ma niedokończony święty napis Niech mu Allah przebaczy. Zwieńczeniem dzieła, mimo niebezpieczeństwa mongolskiego najazdu, ma być postawienie kropki nad arabską literą nun. Owo postawienie kropki okazuje się być nie tylko najtrudniejszym zadaniem w sztuce klasycznej kaligrafii muzułmańskiej, ale także w rozstrzyganiu współczesnych dylematów moralnych.

Kropka (Nokta) – wydarzenie towarzyszące VI Ogólnopolskiej Konferencji Turkologicznej
7 listopada 2013 r., godz. 17.45
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz