• 2013-11-02

Jerzy Pilch od czerwca do czerwca

5 grudnia nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się Drugi Dziennik Jerzego Pilcha, obejmujący czas od 21 czerwca 2012 roku do 20 czerwca 2013 roku.

Jerzy Pilch „Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Pilch „Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Kiedy w czerwcu 2012 roku Jerzy Pilch zaczyna pisać drugi tom dziennika, Polska wylega na stadiony i w nieznośnym upale przeżywa rytualne porażki drużyny narodowej. Pisarz, wytrawny filozof polskiej piłki nożnej, przybiera tymczasem bardziej osobisty ton: odwraca się od telebimów na sąsiednim placu Defilad i w mieszkaniu na Hożej konfrontuje się ze wzmożeniem rzeczy ostatecznych. Kobiety odchodzą w siną dal – demony podchodzą ze wszystkich stron. Rzadsze stają się wizyty w realnej Wiśle – imaginacyjnej prawie nie opuszcza.

Otwarcie pisze o tęsknocie za zdrowiem, o uldze porannych przebudzeń, szansach na życie wieczne. Bablu, Cioranie, Dostojewskim. Obok osobistych przemyśleń nie brak tu anegdot i nawiązywań do bieżących wydarzeń. Typowe dla autora dystans i ironia, połączone z przeczuciem nieuniknionej, ale i na swój sposób wyzwalającej utraty kontroli nad wszystkim, czynią Drugi dziennik… frapującą i nieprzewidywalną lekturą. Bo to, co tak naprawdę zostało, to Bóg i piłka nożna. Ponad wszystko, Drugi dziennik… to prawdziwa rozkosz obcowania z Pilchowską frazą w sensie ścisłym.

Jerzy Pilch (ur. 1952 r. w Wiśle) – pisarz, dramaturg, felietonista. Na jego frazie wychowało się całe pokolenie polskich czytelników. Był felietonistą Tygodnika Powszechnego, Polityki, Dziennika, Przekroju. W 1988 roku zadebiutował tomem opowiadań Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej, nagrodzonym Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1989). Ośmiokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nike. Cztery jego książki znalazły się w finalne Nike: Tezy o głupocie, piciu, umieraniu (1998), Bezpowrotnie utracona leworęczność (1999), Pod Mocnym Aniołem (2001) i Moje pierwsze samobójstwo (2007). Powieść Pod Mocnym Aniołem została laureatką tej nagrody. Ostatnio nominację dostał również Dziennik – do Nagrody Literackiej Nike za 2013 rok. Laureat Paszportu Polityki za książkę Bezpowrotnie utracona leworęczność (1998). Dwa razy jego utwory znalazły się na liście stu najlepszych książek w USA wytypowanych przez magazyn Kirkus Reviews. Powieść Spis cudzołożnic. Proza podróżna w 1994 roku doczekała się ekranizacji – autorem scenariusza i odtwórcą głównej roli jest Jerzy Stuhr. Na początku przyszłego roku na ekran trafi również adaptacja Pod Mocnym Aniołem w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Jerzy Pilch jest autorem scenariuszy dwóch filmów z serii Święta polskie, tj. Żółty szalik (2000) w reżyserii Janusza Morgensterna i Miłość w przejściu podziemnym (2006) w reżyserii Janusza Majewskiego.

Jerzy Pilch Drugi Dziennik. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013
Premiera: 5 grudnia 2013 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz