• 2013-11-02

Pochłaniacz informacji Aleksandry Hirszfeld w Bazylei

Od 22 października w Muzeum Tinguely w Bazylei można oglądać pracę Aleksandry Hirszfeld pt. Information Absorber zrealizowaną na zlecenie All Art Initiative z Amsterdamu w ramach projektu Métamatic Research Initiative. Praca ta, wraz z pracami Mariny Abramovic, Johna Bocka, Brigitte Zieger, Joao Simones, Jona Kesslera, Olafa Breuninga, Pors&Rao, Rantijt Bhatnagar i Thomasa Hirschhorna stanowi kolekcje prac poświęconych twórczości Jean Tinguely.

Aleksandra Hirszfeld, „Information Absorber” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Hirszfeld, „Information Absorber” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Information Absorbe to obiekt w przestrzeni publicznej w formie interaktywnej instalacji. Projekt Information Absorber dotyczy szeroko pojętej idei przestrzeni publicznej, jej sposobu funkcjonowania i tego, jak ją postrzegamy w świecie demokratycznym.

Artystyczny statement:

Panuje przekonanie, że aby coś zmienić, ulepszyć, rozwiązać jakiś problem, należy powiedzieć głośno, co jest nie tak, poddać dane zjawisko uzasadnionej krytyce, wykazać nieskuteczność czy sprzeczności określonych zachowań itd. Na tym zdaje się polegać rola krytyki w świecie opartym na wierze w komunikację i zdroworozsądkową binarną logikę, która pomaga zdefiniować same sprzeczności.

Pojawia się jednak zasadnicze pytanie – czy system komunikacji obecny w przestrzeni publicznej głównie za sprawą mediów rzeczywiście rządzi się zasadą sprzeczności? Czy nie jest to rodzaj złudzenia, w które nadal wierzymy? Zadziwiające, jak silna pozostaje wciąż wiara w zbawczą moc komunikacji, w skuteczność argumentu i krytyki, w siłę prawdy i święte prawo do ekspresji. Oraz w przestrzeń publiczną jako przestrzeń, w której odbywać się ma owa nieskrępowana komunikacja.

Information Absorber ma wydobyć na jaw mniej sympatyczne oblicze przestrzeni publicznej – jej zdolność do neutralizowania wszelkiego przekazu przez dodanie go do innych, skumulowanych i tworzących chaotyczną mozaikę komunikatów. Przekaz zostaje przez nie jednocześnie zagłuszony i zwielokrotniony, tak że w urywkach, na które się rozpada, odbija się echem dyskurs anonimowy, należący do wszystkich i do nikogo…”

Projekt Information Absorber od podstaw kreowany jest przez wiele podmiotów. Zostaje tu uruchomiony proces współautorstwa (do it with others!) – projekt wymaga przede wszystkim zaangażowania samych odbiorców (w formie najbardziej aktywnej w przypadku osób oferujących swe wypowiedzi do bazy danych), ale także artystów, programistów, oraz …maszyn.

Pochłaniacz informacji nigdy nie przybiera postaci ostatecznej – znajduje się w ciągłym procesie. Tworzywem są tu słowa i strumienie informacji (emblematy dzisiejszych czasów), które ulegają zagłuszeniu i zniekształceniu na miejscu, w czasie rzeczywistym.

Projekt odnosi się krytycznie do czegoś, co można by nazwać utopią komunikacji, pokazuje, że samo posiadanie głosu i uczestnictwo w sferze publicznej znaczy niewiele w sytuacji, w której każdy komunikat dodaje się do innych w ramach medialnego systemu neutralizacji sensu. Stawia też pytanie o to, czy artysta ma prawo do wiary w zbawczą moc publicznie wypowiadanego słowa.

Praca składa się z:

  • sześcianu o wymiarach 2,20×2,20×2,20m
  • interaktywnej instalacji dźwiękowej (mikrofony, głośniki, miksery, komputer) umieszczonej w tymże sześcianie (sposób interakcji jest uzależniony od potrzeb i chęci odbiorcy – jest co najmniej sześć możliwych scenariuszy, w których najbardziej rozbudowany umożliwia nagrywanie własnej wypowiedzi)
  • czujników ruchu
  • system operacyjny instalacji został stworzony na linuxie
  • praca jest przeznaczona do przestrzeni publicznej i jest mobilna (ma schowane kółka)
  • poza instalacją dźwiękową praca ta zawiera również element optycznej iluzji. Na frontalnej płaszczyźnie bryły znajduje się infinity mirror, które symbolizuje system pochłaniania w przestrzenie nieskończoności…

Zespół: Aleksandra Hirszfeld (artystka), Magda Sobolewska (menedżerka), Gosia Kuciewicz and Simone de Iacobis CENTRALA (architekci), Katarzyna Kuźmińska (makiety), Mateusz Adamczyk (inżynier dźwięku), Mateusz Brzozowski (programista), Maciek Bończak (dokumentalista), Leszek Nowosielski (wykonawca techniczny), Agata Kawecka (zdjęcia)

Aleksandra Hirszfeld, Information Absorber
Premiera pracy odbyła się 22 października 2013 roku
Wystawa potrwa do 26 stycznia 2014 roku
Muzeum Tinguely w Bazylei

Dodaj komentarz