• 2013-10-31

Jaspers i Heidegger – przeciwnicy czy ukryci przyjaciele?

Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu zaprasza 31 października na Czwartek z filozofią. Prof. dr hab. Mirosław Żelazny wygłosi wykład na temat Karla Jaspersa i Martina Heideggera.

„Czwartki z filozofią” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Czwartki z filozofią” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Filozofia. Naginanie rzeczywistości czy niezbędna w egzystencji kontemplacja? Zdań jest wiele. Za i przeciw. Życie jednak weryfikuje powszechność i utylitarność tej dyscypliny. Nawet gdy nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, analizujemy wydarzenia, które nas spotykają, pod kątem filozoficznym. Aby nasze refleksje były bardziej owocne, warto czasem zagłębić się w tajniki wiedzy i poznać spostrzeżenia myślicieli, którzy od wieków podejmują tematy tak bliskie, bo życiowe.

Karl Jaspers i Martin Heidegger to dwaj wybitni przedstawiciele filozofii egzystencjalnej: zdeklarowany antyfaszysta oraz profesor podejrzewany o współpracę z hitlerowcami. Obydwaj wielokrotnie przyznawali się do wzajemnego pokrewieństwa swych filozofii. Do czasu dojścia hitlerowców do władzy byli serdecznymi przyjaciółmi, potem nigdy się nie spotkali. Jednakże nigdy nie zaprzestali korespondencji.

Jakie były filozoficzne kulisy tej niezwykłej przyjaźni i jednocześnie głębokiego wzajemnego urazu a także zarys dorobku filozoficznego obu bohaterów najbliższego Czwartku z filozofią przedstawi profesor dr. hab. Mirosław Żelazny – kierownik Zakładu Estetyki Instytutu Filozofii oraz Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Jaspers i Heidegger – przeciwnicy czy ukryci przyjaciele?
31 października 2013 roku, godz. 18.30
Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu

Dodaj komentarz