• 2013-10-31

Český sen. Oblicza czeskiej kultury popularnej

Czeskie Centrum w Warszawie zaprasza na nowy cykl spotkań dotyczących czeskiej kultury popularnej, który zostanie zainaugurowany 7 listopada wykładem na temat fenomenu czeskiego serialu telewizyjnego. Spotkanie poprowadzi dr Robert Kulmiński.

„Český sen. Oblicza czeskiej kultury popularnej”; wykład I: „Seriale tu” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Český sen. Oblicza czeskiej kultury popularnej”; wykład I: „Seriale tu” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Cykl spotkań w Czeskim Centrum spróbuje odpowiedzieć na pytanie: jak zrozumieć współczesnych Czechów? Poruszy aktualne zagadnienia związane z czeską kulturą popularną, podejmując tym samym refleksję nad obecną kondycją czeskiego społeczeństwa, wynikającą m.in. z przemian kulturowych, które zachodziły w tym społeczeństwie na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci. Na wykładach będzie można usłyszeć o czeskich gustach filmowych, muzycznych czy estetycznych, poznać czeskie sposoby spędzania wolnego czasu i źródła najważniejszych fenomenów społecznych w kulturze popularnej.

Dr Strosmayer powiedział kiedyś:

Gdyby głupota miała skrzydła, latałaby Pani jak gołębica.

To chyba jedna z najbardziej znanych kwestii z serialu Szpital na peryferiach, który również w Polsce cieszył się dużą popularnością. Wykład otwierający cykl opowieści o kulturze popularnej w życiu codziennym i na ekranie poświęcony zostanie chyba najbardziej znanemu przeciętnemu Polakowi fenomenowi czechosłowackiemu lat 70. i 80. Na wykładzie przypomniane zostaną najbardziej popularne seriale tego okresu wraz z kontekstem społeczno-politycznym, w którym pierwotnie funkcjonowały. Będzie również mowa o ich ponownej popularności w latach 90. i na początku XXI wieku.

Spotkanie poprowadzi dr Robert Kulmiński – specjalista od czeskiej kultury popularnej, wykładowca Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej oraz Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Český sen. Oblicza czeskiej kultury popularnej
Wykład I: Seriale tu
7 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Czeskie Centrum w Warszawie

Dodaj komentarz