• 2013-10-31

Andrzej Wajda. Podejrzany

Wielkie kino, wielka polityka i codzienne życie najwybitniejszego twórcy polskiego kina – 31 października ukaże się książka Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki pt. Andrzej Wajda. Podejrzany.

„Andrzej Wajda. Podejrzany”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Andrzej Wajda. Podejrzany”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jego życiem interesowali się osobiście szef KGB, 10 generałów polskiej bezpieki oraz ministrowie Moczar i Kiszczak. Jego filmy śledzili kolejni szefowie partii i państwa: od Gomułki, plującego na pesymizm Niewinnych czarodziejów, poprzez Gierka, któremu żona kazała usunąć pornografię z Ziemi obiecanej, po Jaruzelskiego, który przy okazji Człowieka z żelaza chciałby udowodnić, że w Grudniu 1970 roku armia była niewinna. Autorzy opisują życie swego bohatera na skrzyżowaniu polityki, codzienności i pracy nad kolejnymi filmami, z których wiele stanie się arcydziełami światowego kina. Kłopoty z cenzurą, władzami kinematografii i nacjonalistami, którzy go od zawsze nienawidzą. Sięgają po nieznane materiały z archiwów – również PRL-owskiej bezpieki – ale przede wszystkim rozmawiają z samym Andrzejem Wajdą, świadkiem epoki.

Książka stanowi ważne dopełnienie dyskusji jako toczy się wokół filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeja Wajdy.

Dlaczego właśnie w 1977 r. bezpieka założyła na mnie sprawę? Chyba dostrzegli już, że nie ma szans, bym przeszedł na ich stronę. Człowiek z marmuru został przez widzów odebrany jednoznacznie: okazał się bardzo mocnym filmem. W samym kryptonimie też była jakaś logika. Miałem wtedy już dobrą pozycję w środowisku, także za granicą. Niektórzy postrzegali mnie więc jako luminarza wśród artystów. Ubecy pewnie też. A może po prostu policja potrzebowała akurat takiej sprawy… By mieć na mnie jakieś ewentualne haki tak na wszelki wypadek?

– Andrzej Wajda

Witold Bereś (1960) – publicysta, producent filmowy i scenarzysta, dziś szef portalu Polska ma Sens. Pracował w Tygodniku Powszechnym, TVP1, Gazecie Wyborczej, przez lata związany z radiem RMF. Współprowadził magazyn kulturalny Dobre książki. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym m.in wywiadów-rzek z Czesławem Kiszczakiem, opowiadań – Trzecia Rzeczpospolita od płota do płota…, książki Czwarta władza. Najważniejsze wydarzenia III RP. Producent takich filmów fabularnych jak Anioł w Krakowie, Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku, Wszystkie kobiety Mateusza czy dokumentalnych Goralenvolk, Tischner – życie w opowieściach czy Bartoszewski. Droga. Współtwórca Fundacji Świat ma Sens promującej pozytywne myślenie o Polsce i świecie.

Krzysztof Burnetko (1965) – dziennikarz prasowy i publicysta, z wykształcenia prawnik. Pracował w Tygodniku Powszechnym i w Polityce, z którą związany jest do dziś m.in jako autor popularnego bloga narciarskiego W śniegu i po śniegu. Współautor książki Wałęsa. Epoka. Ludzie.

Bereś i Burnetko współpracują jeszcze od lat 80., gdy redagowali podziemne pismo Promieniści i byli korespondentami Radia Wolna Europa. Wspólnie napisali m.in: wywiady-rzeki z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim, Januszem Onyszkiewiczem i księdzem Stanisławem Musiałem, książki: Kapuściński: nie ogarniam świata oraz Nasza_historia. 20 lat RP.pl, biografię Kazika Ratajzera Bohater z cienia czy ostatnio monografię Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie 1945-99 (wspólnie z Joanną Podsadecką) oraz biografię Marka Edelmana Marek Edelman. Życie. Do końca.

Witold Bereś, Krzysztof Burnetko: Andrzej Wajda. Podejrzany
Wydawca: Agora SA, Fundacja Świat Ma Sens
Data wydania: 31 października 2013 roku

Dodaj komentarz