• 2013-10-31

Zdigitalizowany stan rzeczy na Biennale Fotografii

Od 15 listopada w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Stan rzeczy. Ekspozycja odbędzie się w ramach 8. Biennale Fotografii w Poznaniu.

Paweł Kula, „Tribute to John Herschel”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Kula, „Tribute to John Herschel”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Świat obrazów karmi się digitalizacją, która potrafi już nie tylko niemal niewidocznie nimi manipulować, ale i ze złudzeniem realności generować nowe odbicia świata. Poszukując śladów ołówka natury czy ponownie zaglądając w odbicie lustra z pamięcią, nie prowadzimy jedynie dialogu z historią techniki obrazowania – spowalniamy bieg czasu, by uważniej mu się przyjrzeć. Narzędzia, po które sięgamy, doskonale się do tego nadają, a sposobów jest wiele: ponowne odczytywanie śladów przeszłości w przedmiotach, rejestrowanie miejsc przesyconych historią, znajdywanie współczesnych kontekstów dla negatywu jako pierwszego stopnia abstrakcji fotograficznego medium czy odkrywanie magii ciemni optycznej.

Paweł Kula, „Tribute to John Herschel”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Kula, „Tribute to John Herschel”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nieodwracalność procesów, które towarzyszą powstawaniu obrazu, już nie przeraża – doskonale wiemy, że spalona w alembiku róża nie zmartwychwstanie, ale pozostały w nim popiół ma swój ciężar i jest prawdziwy. Sięganie po XIX-wieczne techniki fotograficzne, pozbawione już balastu użytkowości, to nie tylko próba dotknięcia tajemnicy czy ożywianie mitu: dzisiejsi amatorzy dawnych metod fotograficznego obrazowania z lubością delektują się tym, co dla odkrywców tychże niejednokrotnie stanowiło problem. Procesy, w czasie których rzeczywistość powoli przesącza się na światłoczułe powierzchnie, dają czas na refleksję i właściwy ogląd stanu rzeczy.

Większość biorących udział w wystawie twórców to artyści posługujący się metodami opartymi na XIX-wiecznych procesach fotograficznego obrazowania, których prace to niepowtarzalne obiekty, podejmujące dialog z historią fotografii czy będące wynikiem badań i eksperymentów o konceptualnym podłożu. Nade wszystko fotografie, obiekty i instalacje prezentowane na wystawie połączy niezwykła wizja uczestnictwa w procesie obrazowania i rozważania nad jego istotą. Procesy, w czasie których rzeczywistość powoli przesącza się na światłoczułe powierzchnie, dają czas na refleksję i właściwy ogląd stanu rzeczy.

Artyści: Dan Estabrook, Jesseca Ferguson, Alan Greene, Jarosław Klupś, Paweł Kula, Marek Noniewicz, France Scully Osterman, Mark Osterman
Kuratorzy: Jarosław Klupś, Marek Noniewicz

Wystawa Stan rzeczy
Wernisaż: 15 listopada 2013 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 15 grudnia 2013 roku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz