• 2013-10-30

Keller i Wittwer jako pasażerowie w Warszawie

Od 22 listopada w Lookout Gallery w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Dagmar Keller i Martina Wittwera pt. Pasażerowie.

Z serii Pasażerowie © Dagmar Keller / Martin Wittwer, VG Bild-Kunst, Bonn, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z serii Pasażerowie © Dagmar Keller / Martin Wittwer, VG Bild-Kunst, Bonn, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dagmar Keller i Martin Wittwer, choć studiowali osobno (na Akademiach w Düsseldorfie i w Kolonii) współpracują od 1997 roku tworząc dokumentalne cykle fotograficzne, filmy i instalacje wideo. Ich seria fotografii oraz makieta książki pod tytułem Passengers zrealizowane zostały w 2011 roku. W tym czasie niemiecko-szwajcarski duet przebywał w Warszawie na zaproszenie programu Artist-In-Residence CSW Zamek Ujazdowski. Inaczej niż znakomita większość artystów odwiedzających polską stolicę, Keller/Wittwer zdecydowali się opuścić miasto i ruszyli w trasę. Jako środek komunikacji wybrali autobusy łączące wsie, miasteczka i metropolie Polski.

Właśnie podczas tych podróży powstał cykl zdjęć przedstawiający tytułowych pasażerów. Portrety ludzi pogrążonych w myślach, śpiących lub przysypiających, otępiałych ze zmęczenia lub po prostu znudzonych, przykuwają uwagę widza zarówno kompozycją kadru, onirycznym klimatem, jak i łagodną, pastelową gamą. Uderzający w cyklu zdjęć jest kontrast pomiędzy piękną, subtelną formą obrazów, a banalną, jak wyznali artyści, sytuacją fotografowania podróżujących z peronu dworca autobusowego.

Po ponad dwóch latach starań efekt pracy duetu Keller/Wittwer można nareszcie zobaczyć w Polsce. W międzyczasie był pokazywany w Niemczech i Szwajcarii, a artyści otrzymali nagrodę za makietę książki Passengers na 5 międzynarodowym festiwalu książki Le Bal w Paryżu. Polska premiera wydanej przez Spector Books publikacji będzie miała miejsce w trakcie wernisażu wystawy w Lookout Gallery.

(Tekst: Adam Mazur)

Dagmar Keller (ur. 1972, Niemcy) i Martin Wittwer (ur. 1969, Szwajcaria) studiowali równolegle na Art Academy w Düsseldorfie i na Academy of Media Art w Kolonii. Od 1997 roku współpracują, tworząc obszerne cykle fotograficzne, filmy i instalacje wideo. Prezentowali swoje prace w wielu miejscach na wystawach indywidualnych i grupowych, między innymi na transmediale w Berlinie (2002), w Argos Art Centre w Brukseli (2002), w Migros Museum fur Gegenwartskunst (Zurych, 2003), Hartware Medien Kunst Verein, Phoenixhalle (Dortmund, 2004), na Sónar International Festival of Advanced Music and New Media Art, w Museum of Contemporary Art (Barcelona, 2005), Kunstmuseum Thun (Szwajcaria, 2007), Bangkok Art and Culture Centre, (Bangkok 2008), Optica, Centre for Contemporary Art, (Montreal, 2009) i Württembergischer Kunstverein, (Stuttgart, 2010), Photoforum PasquArt, (Biel/Bienne, 2013). Otrzymali liczne wyróżnienia, w tym między innymi stypendia Edith-Russ-Site for Media Art (Oldenburg, 2002), re:view, Competition for Video and Film, Produktion grant z Migros Museum of Contemporary Art, Zürich (SUI, 2001).

Kurator: Adam Mazur

Dagmar Keller, Martin Wittwer, Pasażerowie
Wernisaż: 22 listopada 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 21 grudnia 2013 roku
Lookout Gallery w Warszawie

Dodaj komentarz