• 2013-10-30

Anna Sobol-Wejman w Oku dla Sztuki

Od 7 listopada w Galerii Oko dla Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Anny Sobol-Wejman pt. Akwaforty.

Anna Sobol-Wejman, „Najpiękniejsze”, 2011, 69x99 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Sobol-Wejman, „Najpiękniejsze”, 2011, 69x99 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Anna Raczek-Karcz, Prezes SMTG:

Oprawianie świata to wybieranie jego fragmentów, które są dla nas w danym momencie ważne. Wieszanie ich na ścianie, a po jakimś czasie zastępowanie innymi, w których pozostał jednak ślad wcześniejszego wizerunku. Te graficzne zapiski to nie monumentalne kompozycje, starannie dopracowane z dopieszczonymi liniami, które ustawiono w równych pionach i poziomach. To szybkie notacje, czasem niedokładne, zdradzające pośpiech i pewną niecierpliwość, które zawsze towarzyszą chęci uchwycenia tego, co widzę tu i teraz, nim zdąży przekształcić się w kolejną postać, formę czy widok. Obok zapisków całkowicie abstrakcyjnych i tych, które są kwintesencją materii i fakturowości, odnajdujemy bezpośrednie ślady Realnego: odciski stóp, diagram gry w klasy, szkicowy wizerunek kontenera na śmieci czy szpuli rozplątujących się nici.

Kolejne grafiki można odczytywać także jako zapis procesów ludzkiej percepcji, która w tym samym momencie odbiera tysiące nieprzystających do siebie bodźców wizualnych i dźwiękowych. Składają się one na kalejdoskopową strukturę postrzegania świata przez człowieka. Ta kumulacja bodźców widoczna jest w wieloelementowych zestawieniach, które na pierwszy rzut oka wydają się chaotyczne. Symultanicznie narzucające się naszemu postrzeganiu zostają chwilowo zamrożone w grafikach Anny Sobol-Wejman, by z czasem rozproszyć się na kolejnych akwafortach, rozłączyć w oczekiwaniu na kolejne przygodne spotkanie.

Przygodność ta nie jest jednak przypadkowością. Przygodność jest relatywna i jako taka nieustannie towarzyszy grom, w jakich uczestniczymy budując naszą relację ze światem. Składają się one zarówno z tych działań i obserwacji, które podejmujemy świadomie, jak i z tych jego odprysków, które docierają do nas w formie podświadomej, przygodnej właśnie. Przygodność ma także posmak przygody, którą cechuje pewna doza niewiadomej, ale nie nieistniejącej relacji. Oprawiając kolejne informacje wizualne, łącząc je ze sobą w przygodne zestawy, artystka nieustannie prowadzi grę z codziennością, wciągając nas za pośrednictwem swoich prac w tę najbardziej chyba fascynująca przygodę naszego życia. (…)

Anna Sobol-Wejman – graficzka i malarka. Uprawia głównie techniki metalowe, (akwafortę, akwatintę, odprysk) oraz litografię. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, początkowo na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Jana Świderskiego, a następnie na Wydziale Grafiki w pracowniach prof. Mieczysława Wejmana oraz prof. Włodzimierza Kunza. W 1972 roku uzyskała dyplom z grafiki użytkowej pod kierunkiem prof. Witolda Skulicza oraz z litografii u prof. Włodzimierza Kunza.

W 1995 roku zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Györ. W 2009 roku odznaczona została Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. W tym samym roku otrzymała nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza przyznawaną przez Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie za najlepszą wystawę, jaka odbyła się w Krakowie w czasie trwania kolejnej edycji konkursu.

Prace w kolekcjach m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu oraz w prywatnych kolekcjach m.in. we Francji, Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych.

Anna Sobol-Wejman, Akwaforty
Wernisaż: 7 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 19 grudnia 2013 roku
Galeria Oko dla Sztuki, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
Kraków

Dodaj komentarz