VIII Olsztyńskie Biennale Sztuki – wystawa pokonkursowa

Od 25 października w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie można oglądać wystawę pokonkursową VIII Olsztyńskiego Biennale Sztuki O Medal Prezydenta.

Katarzyna Łyszkowska, „Południca – Wykorzenienie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Łyszkowska, „Południca – Wykorzenienie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olsztyńskie Biennale Sztuki O Medal Prezydenta to konkurs, który jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych w regionie i prezentacją najciekawszych dokonań z ostatnich dwóch lat artystów środowiska województwa warmińsko-mazurskiego. Organizatorem wydarzenia jest BWA Galeria Sztuki w Olsztynie. W konkursie mogą brać udział artyści posiadający dyplom (mgr) ukończenia wyższej uczelni artystycznej lub wydziałów i kierunków artystycznych, zameldowani na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Prace – zgłoszone anonimowo – ocenia niezależne, pięcioosobowe Jury, złożone z autorytetów z dziedziny polskiej sztuki współczesnej.

Na tegoroczne Biennale wpłynęło 295 prac 99 autorów. Na posiedzeniu 30 września 2013 roku Jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego, prorektora ASP w Gdańsku ( w składzie: prof. UMK Marian Stępak, artysta malarz; dr Ewa Toniak historyczka, krytyczka sztuki; Iwona Bigos, kulturoznawca, historyczka sztuki, dyrektorka GGM Gdańsk; Paulina Rymkiewicz-Kalinowska, historyczka sztuki, prezeska Fundacji GESSEL dla Zachęty Narodowej Galerii Sztuki) zapoznało się z regulaminem konkursu, następnie dokonało wyboru prac na wystawę pokonkursową. Wybrano w sumie 81 prac 45 autorów.

Jury kierowało się poziomem artystycznym, odniesieniem do aktualnych tendencji sztuki współczesnej, spójnym charakterem wystawy pokonkursowej, a także różnorodnością dyscyplin. Poziom prac zgłoszonych na VIII Biennale był zdaniem oceniających bardzo zróżnicowany. Cieszyła ogromna liczba zgłoszonych prac, obecność nowych mediów i aktywność środowiska regionu Warmii i Mazur. Tego samego dnia, przez głosowanie Jury przyznało nagrody i wyróżnienia.

Tegoroczną zdobywczynią Grand Prix- Medalu Prezydenta została Katarzyna Łyszkowska, absolwentka i wykładowczyni UMK w Toruniu, za realizację Południca – Wykorzenienie- wideo instalację z 2013 roku. Jury uzasadniało swój, jednogłośny, wybór odważnym skonfrontowaniem się artystki z historią miejsca, o którym opowiada i jego traumatyczną przeszłością. Łyszkowską chwalono za trafny wybór mediów, potęgujący oddziaływanie i emocjonalne napięcie pracy. To jednocześnie realizacja silnie pobudzająca do refleksji.

Pierwsza nagroda przypadła Krystynie Janusz – tegorocznej absolwentce olsztyńskiego Wydziału Sztuki UWM – za cykl trzech fotografii pt. Proza. Utracone z 2013 roku. Jury doceniło w tym przypadku sugestywną, czystą, przejmującą formę, niosącą istotne treści, a także bardzo dobrą kompozycję całego cyklu. Młodą fotografkę nagrodzono również za mocne osadzenie w realności i wyrafinowaną kolorystykę.

Przyznano dwie, równorzędne, drugie nagrody dla Wiesława Wachowskiego za obiekt oraz dokumentację wideo performansu Mowa młotka – pozycja odwrócona (2011-2013 r.) oraz Antoniego Grzybka za wideo Synchronized waves Lampaul – Plouarzel, Bretagne (2012 r.).

Ponadto przyznano cztery wyróżnienia dla: Roberta Listwana za tryptyk malarski (za malarskie wartości w przekazie monochromatycznym, Marzeny Huculak za cykl fotografii (za malarskość fotografii i najwyższą jakość formalną), Karoliny Hajec-Kalińskiej za cykl fotografii (za śmiałą konfrontację jednostki z wizualną przemocą kultury masowej), oraz dla Beaty Kołakowskiej za cykl grafik (za wydobycie nowoczesnej formy w tradycyjnej technice).

VIII Olsztyńskie Biennale Sztuki O Medal Prezydenta – wystawa pokonkursowa
Wernisaż: 24 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 8 grudnia 2013 roku
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz