• 2013-10-29

Karol Radziszewski na własny użytek w Poznaniu

Od 15 listopada w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu będzie można oglądać wystawę fotografii pt. Na własny użytek, której kuratorem jest Karol Radziszewski. Ekspozycja odbędzie się w ramach 8. Biennale Fotografii.

Pocztówka trójwymiarowa z kolekcji Ewy Szatybełko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pocztówka trójwymiarowa z kolekcji Ewy Szatybełko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Są różne typy zbieraczy. Amatorzy z definicji swoje kolekcje tworzą wedle zasady podoba mi się, nie podoba. Niektórym jednak nie chodzi już o piękno samego zdjęcia, ale raczej o to, kto na nim jest, a właściwie jak wygląda. Są to zbieracze ciał. Część z nich również fotografuje – czasem ukradkiem, pokątnie, częściej spędzając miły czas z modelką czy modelem sam na sam. W pustym, zacisznym pokoju, w niewielkiej kanciapie, na dywanie, na tapczanie i na łonie natury. Inni obiekty gromadzą – plakaty, fotografie – pieczołowicie wycinane z pism i gazet, kalendarze okolicznościowe, pocztówki. Według osobistej kategorii pożądania. Wystawa przedstawia kolekcje bardzo prywatne, stworzone wyłącznie na użytek własny.

Karol Radziszewski, „Łazienka Ryszarda Kisiela” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karol Radziszewski, „Łazienka Ryszarda Kisiela” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obecnie swoje zbiory tworzą zazwyczaj w oparciu o zasoby cyberprzestrzeni. W specjalnych folderach XXX zapisują fotki wyłowione z sieci. Są to kolekcje bardzo spersonalizowane, nieraz zadziwiająco precyzyjne w doborze typów i fetyszy: duże piersi, długie włosy, brunetki, blondynki, włochaci, umięśnieni, brodaci, wytatuowane, wygolone, młodziutcy, dojrzali, w bieliźnie, bikini, sauté. Spektrum możliwości jest nieograniczone, a tworzone zestawy unikatowe i niepowtarzalne. Zakłady wulkanizacji, zakłady drukarskie, zakłady mechaniczne, wychodki zwane niesławnie sławojkami, domki na działkach, piwniczne zakamarki, wreszcie twarde dyski komputerów. Wszędzie kryją się kolekcje. Nieprzebrane zbiory, nie czekające na gmachy, które z dumą mogłyby wypełnić. Wręcz przeciwnie – są to kolekcje bardzo prywatne, stworzone wyłącznie na użytek własny.

Kurator: Karol Radziszewski

Wystawa Na własny użytek
W ramach 8. Biennale Fotografii w Poznaniu
Wernisaż: 15 listopada 2013 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 15 grudnia 2013 roku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz