• 2013-10-29

Premiera Teatru Dada von Bzdülöw

Premiera spektaklu ENCLAVE 4/7 opartego na aktorskiej improwizacji tancerza Teatru Dada von Bzdülöw odbędzie się 2 listopada na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

ENCLAVE 4/7 (źródło: mat. prasowe)

ENCLAVE 4/7 (źródło: mat. prasowe)

Tak twórca choreografii, Roberto Olivan, opowiada o spektaklu:

Ta kreacja stworzona głównie dzięki tancerzom, bądź z tworzywa jakim są same ciała tancerzy, od samego początku procesu twórczego stawia sobie bardzo wyraźny cel: postawić tancerzy przed wyzwaniem, zarówno fizycznym jak i emocjonalnym. Często bowiem naturalną tendencją człowieka jest dążenie do bezpieczeństwa i ochrony przed konfrontacją z bolesnymi i nieprzyjemnymi sytuacjami. Właśnie tam zapuszczają swoje korzenie nasze lęki. Ale wykonując ten nieświadomy ruch przegapiamy także okazję by odkryć i przeżyć coś zaskakująco pozytywnego. Poznanie tych mechanizmów, dlaczego mają one miejsce oraz świadomość ich konsekwencji pozwala nam w pełni zaangażować się w dokonywanie stanowczych wyborów. Pod koniec procesu twórczego być może uświadomimy sobie, że najpotężniejszym wrogiem naszych działań pozostaje nasza własna osoba. To przejrzenie się w lustrze i skonfrontowanie z tym odkryciem pozwoli doprowadzić nas do wyniku naszego procesu twórczego: spektaklu pełnego ryzyka, człowieczeństwa i mnóstwa pytań na które każda jednostka będzie musiała odpowiedzieć sobie sama w obliczu własnych wrogów, których napotka.

ENCLAVE 4/7 (źródło: mat. prasowe)

ENCLAVE 4/7 (źródło: mat. prasowe)

Teatr Dada od dawna planował zrealizować spektakl, w ramach którego do współpracy, jako choreografa i reżysera, uda się zaprosić choreografa z Hiszpanii – Roberto Olivan. Od czasu uczestnictwa Katarzyny Chmielewskiej w spektaklu Roberto pt. Natural Strange Days, artyści stale utrzymują ze sobą kontakt. Spektakle Roberto Olivan łączą się z tymi prezentowanymi przez Teatr Dada. Zarówno Roberto jak i artyści Teatru Dada budują wewnętrznie różnorodną całość, gdzie choć dramatyczna struktura spektakli wydaje się być luźna, to język ruchowy zawsze oparty jest na wypracowanej warsztatowo, aktorskiej improwizacji tancerza.

Teatr Dada von Bzdülöw
ENCLAVE 4/7

Reżyseria i choreografia: Roberto Olivan
Asystent choreografa: Katarzyna Chmielewska
Tancerze: Adrian Bartczak, Sebastian Flegiel, Ilona Gumowska, Tatiana Kamieniecka, Piotr Stanek, Katarzyna Ustowska, Urszula Zerek
Muzyka: Oleg Dziewanowski
Produkcja muzyczna: Paweł Grabowski
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej
Kostiumy: Kasia Piątek

Premiera: 2 listopada 2013 roku na Scenie Malarnia
Kolejny spektakl: 3 listopada na Scenie Malarnia
ul. Świętego Ducha 1, Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Dodaj komentarz