• 2013-10-29

Biuro Architektury – Architektura Cienia

4 listopada o godz. 19.00 w BWA Zielona Góra, w ramach cyklu Biuro Architektury, odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Wasilkowską pt. Architektura Cienia.

Biuro Architektury: Architektura cienia. Grafika: Noviki.net (źródło: materiały prasowe organizatora)

Biuro Architektury: Architektura cienia. Grafika: Noviki.net (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bazary opisujemy jako miejsca barwne. Przyciągają przez swoją różnorodność i intensywność wydarzeń i doznań. Oferują kontakty spersonalizowane – zasadniczo odmienne od hipermarketu. Pełnią nie tylko funkcje zaopatrzeniowe. Są ponadto miejscem interakcji społecznych. Dla wielu odwiedzających stanowią rozrywkę, infrastrukturę kontaktów i atrakcję turystyczną.

Nowa publikacja Aleksandry Wasilkowskiej jest subiektywnym zbiorem strategii, praktyk i projektów związanych z handlem ulicznym. Ekonomia i rozrastająca się szara strefa oraz rodzące się w czasach kryzysu alternatywne ekonomie, takie jak banki czasu, bezgotówkowe wymiany towarów i usług, alternatywne waluty, niewątpliwie będą mieć wpływ zarówno na kształt architektury, jak i organizację miast w przyszłości.

Aleksandra Wasilkowska (ur. 1978) – architektka, wiceprezeska SARP OW, ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Ecole d’Architecture de Bretagne we Francji. Pracowała w paryskim biurze Francois Roche – R&Sie(n), od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie. W 2010 roku Wasilkowska reprezentowała Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit (wspólnie z Agnieszką Kurant). Zajmuje się architekturą na styku sztuki i nauki. W 2009 ukazała się jej książka Warszawa jako struktura emergentna, która powstała we współpracy z prof. Andrzejem Nowakiem w ramach cyklu Ekspektatywa (wyd. Fundacji Bęc Zmiana). Jej projekty i instalacje były realizowane m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodowej Galerii Zachęta, Instytucie Awangardy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Chelsea College of Art and Design w Londynie, Seoul Art Center w Korei, a także wyróżniane w konkursach między innymi na modernizację Placu Grzybowskiego w Warszawie, ogrodu w Pontivy we Francji i najlepszą przestrzeń teatralną na festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Wykłada i prowadzi warsztaty studenckie min na studiach Sztuka/Przestrzeń Publiczna/ Demokracja, OSSA.

Organizator: BWA Zielona Góra
Współpraca: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Zielona Góra, Fundacja Architektury, Fundacja Inna Przestrzeń

Biuro Architektury – Architektura Cienia
4 listopada 2013 r., godz. 19.00
BWA Zielona Góra

Dodaj komentarz