• 2013-10-29

Anahita Razmi i Magdalena Mellin – co się stało za ścianą?

Od 6 listopada w CSW Łaźnia w Gdańsku będzie można oglądać wystawę prac Anahity Razmi i Magdaleny Mellin pt. Ściana, za którą coś/nic* się stało. Wydarzenie jest częścią 8. Festiwal Kultur Świata Okno na świat.

Magda Mellin, „Co stało sie za ścianą, pozostaje za ścianą”, kadr z wideo, wywiad z Phat2 8 kwietnia 2011 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Mellin, „Co stało sie za ścianą, pozostaje za ścianą”, kadr z wideo, wywiad z Phat2 8 kwietnia 2011 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Ściana, za którą coś/nic٭ się stało dotyczyć będzie interpretacji historycznych faktów, naszych oczekiwań wobec śladów wydarzeń. Osią prezentacji będzie zestawienie prac dwóch artystek Magdalena Mellin i Anahity Razmi. Pierwsza przedstawia ścianę za którą nic się nie stało, druga ścianę za którą coś się wydarzyło.

Projekt Magdaleny Mellin What happened behind that wall to działanie interdyscyplinarne, które rozpoczęło się w Bejrucie 2011 roku na Placu Sasin. Miejsce to znajduje się niedaleko Zielonej Linii, gdzie pod koniec wojny domowej toczyły się najbardziej krwawe walki. Magda odnalazła na tyłach jednego z budynków napis na ścianie Behind this wall in 1988…nothing happened podpisano Ph@. W kontekście burzliwej historii Libanu, i lektury Jolala Toufic’a piszącego o niewyobrażalności i niewypowiedzialności traumy wojennej, tekst na ścianie wydał się jej niesamowicie poetyckim zaklęciem rzeczywistości. Praca artystki opowiada nie tylko o poszukiwaniach autora napisu, lecz jest także refleksją nad sposobami kodyfikacji wspomnień, budowania indywidualnych historycznych narracji. Odbiorca pozbawiony jest w niej jasnych odpowiedzi.

Prace Anahity Razmi odwołują się do najnowszej historii Iranu. Wideo White Wall Tehran powstało podczas podróży do Iranu w 2007 roku. Artystka została zatrzymana na ulicy, przez strażników rewolucji, gdy filmowała ich. Usunęli oni 27 sekund nagrania, filmując pustą ścianę w ich siedzibie, przy okazji jednak nagrywając dźwięki tła. Biała, pusta ściana staje się w projekcie metaforą pamięci. Projekt jest pytaniem o prawdziwość zapamiętanych faktów.

Roof Piece Teheran, Up&Down with the USA przywołują wydarzenia z najnowszej historii Iranu. Pierwsza re-interpretuje wydarzenia, które miały miejsce podczas wyborów prezydenckich w 2009 roku. Druga przedstawia graffiti ze stolicy państwa będące interpretacją relacji irańsko-amerykańskich. Instalacja Arsenals igra z oczekiwaniami widza, jak interpretujemy obrazy, jaki wpływ mają na nas medialne obrazy konfliktu.

Wystawa Ściana, za którą coś/nic٭ się stało stawia pytanie o narracje, jakie budujemy w oparciu o dane nam fakty. Co naprawdę wydarzyło się za ścianą przywołaną w pracach artystek? Do udzielenia odpowiedzi na ostatnie pytanie zmuszony będzie widz odwiedzający wystawę. Prezentacja jest jedną z serii ramach w ramach projektu Cities on the edge, który ma na celu analizę sztuki obszarów na krawędzi – poza granicami naszych zainteresowań, kojarzonymi bardziej z konfliktami niż sztuką.

Kurator: Agnieszka Kulazińska

Anahita Razmi, Magdalena Mellin, Ściana, za którą coś/nic٭ się stało
Wernisaż: 6 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 19 stycznia 2013 roku
CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Dodaj komentarz